در حمله موشکی «اسرائیل به سوریه یک نفر کشته شد»

پایگاه خبری / تحلیلی نگامتلویزیون دولتی سوریه می‌گوید، بامداد چهارشنبه در حمله موشکی اسرائیلی به منطقه‌ای در شمال غربی این کشور یک نفر کشته و شش تن دیگر زخمی شده است.

تلویزیون دولتی سوریه با این حال می‌گوید پدافند هوایی با «اهداف متخاصم» مقابله کرده است.

گزارش‌ها حاکی است که شهر حفه در نزدیکی بندر لاذقیه و مصیاف در استان حماه مورد حمله قرار گرفته‌اند.

به گزارش رویترز ساعتی پیش از اعلام رسانه دولتی سوریه شهروندان در شهرهای لاذقیه و طرطوس گفته بودند که صدای انفجارهای شدیدی را شنیده‌اند.

خبرگزاری دولتی سوریه جزییات بیشتری از این حمله ارائه نکرده است، اما گفته است که یک انبار غیر نظامی مواد پلاستیکی مورد حمله قرار گرفته است.

رسانه‌های دولتی سوریه می‌گویند، کشته‌ها و زخمی‌های این حملات غیرنظامیان، از جمله یک زن و پسرش بودند.

اسرائیل طی سال‌های گذشته صدها حمله علیه اهداف نظامی مرتبط با ایران در سوریه انجام داده است اما به ندرت مسئولیت چنین عملیاتی را به عهده گرفته یا درباره آنها علنا موضع گیری کرده است.

مقام‌های اسرائیلی پیش از این بارها حضور نظامی ایران و نیروهای مورد حمایت آن را در مرزهای شمالی خود را غیر قابل قبول خوانده اند و بارهای مواضع آنها را مورد حمله قرار داده است.

حمله موشکی بامداد چهارشنبه به سوریه، دوازده روز پس از آن رخ داد که ارتش اسرائیل گفت موشک سوری که به عمق خاک اسرائیل رسیده و آژیرهای حمله هوایی را در نزدیکی راکتور هسته‌ای دیمونا به صدا درآمد.

اما اارتش اسرائیل اعلام کرد که این موشک، با هدف مشخص و قبلی حمله به کوره اتمی دیمونا شلیک نشده بود.

سرهنگ هیدای زیلبرمن، سخنگوی ارتش اسرائیل، گفته بود، کسی با قصد عامدانه هدف قرار دادن تاسیسات هسته‌ای دیمونا این موشک را از سوریه پرتاب نکرده بود.

از حدود شش سال پیش که حملات هوایی اسرائیل به سوریه، با هدف «جلوگیری از تثبیت نظامی ایران و متحدین تهران» آغاز شد، ظاهرا این نخستین بار بود که سامانه دفاع هوایی سوریه، موشکی شلیک کرده که تا عمق بخش جنوبی اسرائیل رسیده است.