در رابطه با آسیب های اجتماعی و هنجار شکنی های اخیر

مجتبی اسمعیل زاده

در هر جامعه ای پایبندی به تعهدات و ارزش ها از سرمایه های اجتماعی محسوب می شود که تقویت آن نظم اجتماعی را برقرار خواهد کرد اما در مقابل کج روی ها و هنجار گریزی ها نیز می تواند مهمترین تهدید برای سرمایه های اجتماعی و نظم اجتماعی باشد.

یکی از کج روی هایی که در سال های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نقش برجسته ای در میان دشمنان نظام برای مقابله با حکومت دارد مسئله حجاب است و تمام تلاششان این است تا با این ابزار دو قطبی ایجاد و از فضای غبار آلود ایجاد شده برای فشار به جمهوری اسلامی استفاده کنند.

غالبا این نابهنجاری ها و کج رفتاری ها به سه دلیل : عدم تعلق و وابستگی به جامعه ، عضویت یا علاقه مندی به گروه ها و خرده فرهنگ های کج رفتار و عدم دسترسی افراد به ابزارهای موفقیت و اثبات خود در جامعه شکل می گیرد.
حال اگر همین سه عامل را در نظر داشته باشیم باید بررسی کنیم در موضوع بی حجابی نقش مسئولان داخلی و دشمنان خارجی چیست؟

ساختار های مسموم توسعه که موجب استفاده از جذابیت های زنان ، استفاده بی حد و نامناسب از شبکه های اجتماعی و اختلاف فاحش طبقات اجتماعی گردیده را می توان مهمترین ضعف مسئولان دانست که باعث بروز ناهنجاری ها و سو استفاده دشمنان گردیده است.

از طرفی دیگر طبیعی است اگر افرادی در جامعه یافت شوند که از پاره ای از هنجار ها و ارزش ها تبعیت نکنند اما با توجه به مواردی که بالاتر گفته شد ، اگر مجموعه نظام که شامل قوای مقننه ، مجریه ، قضاییه و همچنین دستگاه های دینی ، اجتماعی و فرهنگی مانند حوزه های علمیه ، صدا و سیما و سازمان تبلیغات اسلامی نسبت به این ناسازگاری ها و انحرافات منفعل باشند ، دشمنان بواسطه شبکه های اجتماعی عکس محور مانند اینستاگرام تعریف جدیدی از هنجار و ناهنجاری را در میان نسل جدید ترویج خواهند کرد.

اما نکته ای که حائز اهمیت است و نباید از آن غافل شد ، آسیب هایی است که برخی از مسافران و گردش گران در استان های توریستی و مخصوصا شمالی برجای می گذارند.در روزهای گرم سال استان های شمالی مقصد بسیاری از مسافرانی است که عمدتا بدنبال راحتی و استفاده حداکثری و تفریح گاه ها هستند و در این میان حاضر می شوند برخی از احکام دین ، قوانین کشور و عرف منطقه را نادیده بگیرند تا کمی بیشتر خوش بگذرانند.

باید قبول کرد پوشش نامناسب و رفتارهای زننده ای که شاهد آن هستیم نتیجه سالها بی تفاوتی دستگاه های مسئول و پشتکار دشمن در جنگ نرم و استفاده رسانه از سوی آنها است ، بنابراین نمی شود با برخوردهای قهری فعل حرام یا خلاف قانونی را که به اندازه عمر انقلاب اسلامی برای به ثمر رسیدن آن طول کشیده شده برخورد کرد.

علی کل حال با توجه به مطالب گفته شده باید در نظام های آموزشی و اقتصادی کشور اصلاحی اساسی ایجاد شود تا بی بند و باری و ترویج آن تبدیل به یک ارزش نگردد.