در راه حل ارائه شده برای سوریه باید نگرانی‌های امنیتی مشروع ترکیه لحاظ شود

 

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _دبیرکل سازمان ملل: در راه حل ارائه شده برای سوریه سه اصل یکپارچگی و تمامیت ارضی سوریه، نگرانی‌های امنیتی مشروع ترکیه، تنوع جمعیتی و شنیدن صدای تمامی اقشار جامعه باید در نظر گرفته شود.

به گزارش  ت ر ت فارسی، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در پاسخ به سوالی درباره پیشنهاد ایجاد منطقه امن ۳۲ کیلومتری در شمال سوریه اظهار داشت: باید نگرانی‌های امنیتی مشروع ترکیه لحاظ شود.

وی در این نشست رسانه‌ای که در مقر سازمان ملل برگزار شد، همچنین گفت: در راه حل ارائه شده برای سوریه سه اصل یکپارچگی و تمامیت ارضی سوریه، نگرانی‌های امنیتی مشروع ترکیه و تنوع جمعیتی و شنیدن صدای تمامی اقشار جامعه باید در نظر گرفته شود.

گوترش در پاسخ به پرسش خبرنگار آناتولی مبنی بر مطالبه جامعه جهانی برای بررسی پرونده جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی تصریح کرد: بنده در این خصوص اختیاراتی ندارم و مسئله بررسی این موضوع از سوی دبیرکلی مورد مناقشه است. اگر شورای امنیت سازمان ملل به نتیجه برسد که این مسئله عامل تهدید صلح و امنیت است، وارد عمل خواهم شد.

در صورت درخواست بررسی قتل خاشقجی از سوی کشورهای عضو شورای حقوق بشر، سازمان ملل می‌تواند از راه‌های مختلف بهره برده و وارد عمل شود.