در ساختاری که ولی‌فقیه فرمانده کل قوا است چه حاجتی است شیخی در قم لشگر داشته باشد؟

✍️حسین دهباشى


آن برادری که به تعبیرشان اغلب ائمه ع میلیاردر بوده‌اند از قلم انداخته که به دسترنج خویش و در جامعه‌ای ثروتمند چنین بودند و نظام حاکم کمک‌خرجی به خبرگزاری حوزه یا شهرک مسکونی حوزویان نمی‌داده و در ساختاری که ولی‌فقیه فرمانده کل قوا است چه حاجتی است شیخی در قم لشگر داشته باشد؟

دیگر آنکه زندگیِ طلبگی و قناعت مادی، تربیتی است که دوست و دشمن قبول دارند که هردو رهبر ج.ا در زندگی شخصی به آن عامل بوده‌اند. از امام خمینی ره مکرر روایت شده که هربار ائمه جمعه یا نمایندگان‌شان از کمبود بودجه‌ی دفاتر گله کرده‌اند، پاسخ داده: “آقایان طلبه باشند”

موقوفاتِ چند پاساژ در تهران یا هتل شاه عباس در اصفهان یا خ صفائیه در قم، در برابر کل خزانه و اقتصاد مملکت که تحت اشراف ولی‌فقیه است، قطره‌ای هم نیست و حمایتی که از حوزه می‌شود خیلی بیشتر از سهم موقوفات آن است و آیا در شرایطی که اغلب اقشار مردم تحت فشارند، بیشتر از این ممکن است؟

انصافا شهریه‌ی طلّاب (که البته نباید آن را پس بدهند) به نحو حیرت‌انگیزی کم و ناکافی است. اما آیا وام‌های دانشجویی (که باید همه‌اش را پس بدهند) کم‌تر نیست؟ برایتان خواندن کتاب از روی تبلت سخت و نسخه‌ی کاغذی ارجح است؟ دانشگاهیان چه بگویند؟ که بسیاری درس را از روی گوشی می‌خوانند.

مقایسه کنید مدل سربازی رفتن حوزویان و دانشگاهیان را. سختی کاریابی و میزان حقوق این‌ها و آن‌ها را. نحوه برخورد اداری با طلاب و شهروندان عادی را. کدام‌یک از شما از عواقب نقد دیگر اقشار جامعه می‌ترسید؟ اما حتی من از بازخورد و برخورد با نوشتن همین چند توئیت برادرانه نگرانم. نباشم؟

غیر از ۱۴۴گردان سایبری که تنها در تهران پشتیبان شما است، هر طلبه‌ی تازه‌واردی حق دارد با نام و نمایه‌ی واقعی خودش، بدترین توهین‌ها و تهمت‌ها از حرام‌زادگی گرفته تا جاسوسی را به امثال ما ببندد. نگارنده پارسال نوشت چرا قم را قرنطینه نکردید هنوز سرگردان و تحقیرشده در دادگاه‌ها است.

آمارِ دانشگاه‌ها روشن است.‌با همه‌ی سختی‌ها و توسری‌هایی که خورده، میزان رشد مقالات علمی، جای افتخار دارد. نازنین برادران حوزوی اما ‐با وجود همه همایش‌ها و حمایت‌ها در نظام اسلامی حاضر‐ بفرمایند چه میزان فرزند زمانه خویشتن بوده و چه میزان گره از مسائل مستحدثه گشوده‌اند؟