در سوگ رزا افتخاری؛ کسی که خواهریِ فمینیستی را تجلی بخشید

پایگاه خبری / تحلیلی نگام جنبش زنان ایران برای از دست رفتن یار دیرینه‌اش به سوگ نشسته است.

در بیانیه امضاشده توسط عده ای از فعالا حقوق زن در ایران آمده است:

رزا افتخاری زنی مستقل و خودساخته بود که زندگی‌اش را صرف پیشبرد مطالبات زنان کرد. او در زندگی حرفه‌ای و شخصی‌اش خواهریِ فمینیستی را تجلی بخشید، هرگز به دنبال شهرت و نام‌آوری نبود، و همواره در تلاش برای خلق مشارکت‌های جمعی ماندگار بود.

رزا در اوایل دهه هفتاد همراه با شهلا شرکت در اتاقی کوچک، «زنان»، اولین مجله تخصصی فمینیستی ایران را بنیان گذاشت. رزا علاوه بر همراهی در نشریه زنان با مرکز مطالعات و تحقیقات زنان در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران نیز همکاری داشت. او بعدها زن‌نگار – نخستین نشریه‌ دیجیتال فارسی در حوزه مطالعات زنان – و همچنین مدرسه آنلاین روزنامه‌نگاری را ر‌اه‌اندازی و مدیریت کرد.

او با ترجمه مقالات در حوزه زنان و تمرکز بر انجام پژوهش‌ها و آموزش‌های فمینیستی به‌خصوص در زمینه‌ سلامت زنان، گستره‌ای بی‌نظیر از دانش نظری و عملی را به وجود آورد و این‌چنین سهم خود را ‌ برای استفاده دیگر همراهان و فعالان جنبش زنان ایفا کرد.

رزا همواره مشتاق و درصدد به‌روز کردن دانش فمینیستی خود به‌ویژه از طریق مطالعات میان‌رشته‌ای بود. او برنده دو دوره فرصت مطالعاتی (فلوشیپ) از دانشگاه هاروارد شد و همچنین کارشناسی ارشد خود را در رشته اداره امور عمومی از این دانشگاه کسب کرد.

رزا افتخاری انسانی وارسته و همواره یار و همراه فعالان جنبش زنان در سختی‌ها و تلاطم‌های زندگی بود. در کنار فعالیت‌های حرفه‌ای خود، او سال‌ها داوطلبانه به صدها تن از فعالان و سازمان‌های حقوق زنان در سراسر دنیا – از فیلیپین تا کلمبیا و به‌خصوص در خاورمیانه – مشاوره داد و به تاسیس و تداوم ده‌ها ابتکار محلی برای توانمندی زنان یاری رساند.

رزا سال‌ها با بیماری سرطان زندگی کرد و عاقبت سرطان او را از جنبش زنان گرفت. یادش اما با این جنبش مانا و تاثیرش بی‌بدیل خواهد ماند.