در نهایت سلبریتی‌ها با مردم هم‌صدا شدند؛ هنرمندان خواستار محاکمه مسببان نخریدن واکسن شدند

پایگاه خبری / تحلیلی نگاماظهارات فرمانده ستاد مقابله با کرونا کلان‌شهر تهران درباره عدم تامین واکسن و پنهان‌کاری در آمار فوتی‌های کرونا از سازمان جهانی بهداشت هم‌چنان در سر تیتر رسانه‌های فارسی زبان قرار داد.

به گزارش ایران وایر،‌ کاربران شبکه‌های اجتماعی، «علی خامنه‌ای»، رهبر جمهوری اسلامی و اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا را که همگی از بدنه نظام هستند، متهم به «جنایت» کرده‌اند. در طرف دیگر ماجرا، هنرمندان نیز وزیر بهداشت را مقصر اصلی وضعیت فعلی کشور و مرگ هزاران نفر دانسته‌اند.

»منیژه حکمت»، کارگردان شناخته‌ شده سینمای ایران با انتشار تصویر «سعید نمکی»، وزیر بهداشت، خطاب به او نوشته است: «با جان هزاران مردم ایران تجارت کردید. شرم برشما. امیدوارم روزی محاکمه شما را در دادگاهی عادلانه ببینم.»

در واکنشی دیگر، «امیر مهدی ژوله»، طنزپرداز و بازیگر در واکنشی تند، از سعید نمکی به عنوان «قاتل» یاد کرده و با انتشار تصویر وزیر بهداشت دولت دوازدهم، در حساب کاربری خود در اینستاگرام نوشته است: «برای یکسال و اندی مدیریتی که کشور را اینچنین سیاهپوش و مردمش را چنین داغدار کرده. برای واکسن‌هایی که وارد نکرد، داروهایی که تامین نکرد، برای پروتکل‌هایی که بر اجرایشان نظارت نکرد. برای صدها هزار کشته! برای داغ دل مادرها، اشک بچه‌ها. برای همه بی‌تدبیری‌ها و اهمال‌ها و کثافتکاری‌هایی که حالا صدایش از زالی و ظریف و اتاق بازرگانی در می‌آید. برای این روزی چهل هزار مبتلا، برای هزار و اندی کشته در روز، برای رخت سیاهی که از تنمان در نمی‌آید، برای دل پاره‌پاره‌مان، محاکمه کنید این سردار عرصه کرونا را.»

روز پنج‌شنبه، «علی سلیمانی»، بازیگر ۵۰ ساله ایرانی به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست داد و نامش در فهرست بلند بالای هنرمندان فوت شده در اثر ابتلا به این ویروس قرار گرفت.

»پوریا پورسرخ»، بازیگر سینمای ایران با انتشار متنی، با اشاره به مرگ همکارش، خطاب به مسوولان بهداشت کشور نوشت: «شمایی که جای ما تصمیم می‌گیرید، ولی جای ما نمی‌میرید، حتی مریض هم نمیشید… بازهم به هم تبریک بگید، در جایی که باید محاکمه کنید، مراسم تقدیر بگیرید و با القاب مسخره به هم این موفقیت عظیم را تبریک بگید… سردار کرونا.»

اخیرا سعید نمکی در یکی از سخن‌رانی‌های خود گفته بود برخی او را «سردار کرونا» می‌دانند.

»مهتاب کرامتی»، بازیگر سینما و تلویزیون نیز نوشته است: «واکسن گران بود، ولی جان ما انسان‌ها ارزان است… آنقدر ارزان که حتی قتل عمدمان تاوان ندارد.»

براساس اظهارات «علیرضا زالی»، فرمانده ستاد مقابله با کرونای کلان‌شهر تهران، یکی از دلایل عدم تامین واکسن از سوی جمهوری اسلامی، گرانی قیمت واکسن بوده است.

واکنش‌ها به همین اندازه محدود نشد و به مرور هنرمندان بیشتری هم‌گام با کاربران شبکه اجتماعی و فعالان رسانه‌ای، سیاسی و مدنی و روزنامه‌نگاران نسبت به سیاست‌های غلط حکومت اعتراض کردند.

۶ ماه از فریادهای سحر زکریا گذشت

پیش از همه این‌ها، «سحر زکریا»، بازیگر در بهمن ۱۳۹۹، در یک لایو اینستاگرامی که با فریاد و گریه او همراه بود، نسبت به عدم خرید واکسن کرونا توسط مسوولان اعتراض کرد.

زکریا در این لایو گفته بود به خاطر مردم ایران است که فریاد می‌زند: چه‌گونه است که در کشورهای دیگر شاهد مرگ چهره‌های معروف به دلیل کرونا نیستیم.»

او عدم اقدام مقامات در خصوص خرید واکسن را مورد انتقاد قرار داد و گفت بقیه کشورها ماه‌ها است واکسیناسیون را آغاز کرده‌‌اند اما مسوولان ایرانی مدام خرید واکسن را به تعویق می‌اندازند.

این اظهارات کمی پس از سخنرانی علی خامنه‌‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در خصوص ممنوعیت واردات واکسن کرونای امریکایی و بریتانیایی در دی‌ ماه همان سال مطرح شد.

از این اعتراض می‌توان به عنوان اولین واکنش هنرمندان به موضوع واکسیناسیون یاد کرد، هرچند زکریا در این مسیر تنها بود.

پس از فوت «علی انصاریان»، بازیکن فوتبال ایران به دلیل ابتلا به کرونا، «کتایون ریاحی» با انتشار تصویری از این فوتبالیست، او را «شهید واکسن» نامید.

ریاحی نوشته بود: «و این مردم چقدر دلشان معجزه می‌خواست و این مردم چقدر دست به آسمانت بلند کردند و دعا کردند. معجزه، واکسن بود.»

موج کوتاهی از انتقادات از سوی جامعه هنری ایران پس از فوت انصاریان و «مهرداد میناوند»، دیگر بازیکن فوتبال که به دلیل ابتلا به کرونا فوت شد، به راه افتاد اما خیلی زود فروکش کرد.

این در حالی بود که روزنامه تندرو «کیهان» این انتقادات را تاب نیاورد و در یکی از مطالب خود نوشت: «همان طیفی که در روزگاری نه چندان دور و با هیجان تمام، مردم را به رای دادن به حسن روحانی دعوت کردند اما الان پشیمان هستند، حالا با هیجان بیشتری تبلیغات‌چی واکسن‌های خارجی شده‌اند!»

کیهان از انتقادات هنرمندان به مسوولان کشور پس از فوت دو پیش‌کسوت فوتبال به عنوان «مانور جهالت» یاد کرد.

در بخش دیگری از گزارش کیهان آمده بود: «این روزها برخی از سلبریتی‌های گوش به زنگ منافع غرب در ایران، واکسن را بهانه‌ای برای نمایش جهل و کم‌سوادی خودشان کرده‌اند. جالب این است که فقط هم بر واکسن امریکایی اصرار دارند و با وجود اشکالات آشکار و عوارض متعدد این واکسن، برخی از این سلبریتی‌ها به هیچ واکسن دیگری غیر از نوع امریکایی‌اش راضی نمی‌شوند!»

در این میان تبلیغ یک داروهای گیاهی برای درمان کرونا توسط یکی از هنرمندان زن نیز واکنش‌های بسیاری در پی داشت. «بهنوش بختیاری»، بازیگر در بحبوحه شیوع کرونا در ایران، اقدام به تبلیغ محصولی کرد که در آن گفته می‌شد توان مقابله با کرونا و مشکلاتی که این بیماری ایجاد می‌کند را دارد.

او که این پیام را صرفا جهت تبلیغات انجام داده بود، پس از جنجالی شدن موضوع، اظهارات خود را تکذیب کرد.

شماری از هنرمندان نیز پس از ساخت واکسن «کوو ایران برکت» توسط ستاد اجرایی فرمان امام، این واکسن را تزریق کردند.

طی پیک پنجم کرونا و به دنبال افزایش بی‌سابقه بیماری در کشور که با فوت دست‌کم ۵۰۰ نفر در روز همراه‌ است، انتقاداتی نیز از سوی هنرمندان در خصوص داروهای مورد نیاز کرونا و نبود واکسن مطرح شده است.

«شقایق دهقان»، بازیگر طی ماه اخیر با انتشار ویدیویی، با انتقاد از نبود سرم و داروهای کرونایی گفت برای سومین بار به کرونا مبتلا شده است.

او افزود: «متاسفانه مسئولین در هیچ زمینه‌‌ای اقدام مناسبی نداشته‌اند.»

به نظر می‌رسد در حال حاضر جامعه هنری ایران نیز مانند سایر مردم، در مبارزه با ویروس کرونا با مشکلات جدی مواجه شده‌ است؛ مشکلی که ارتباط مستقیم با سوء مدیریت در ساختار حکومت دارد.

کاهش فاصله هنرمندان و مردم

در حال حاضر سوء مدیریت پیش آمده، بحرانی برای تمام اقشار جامعه شده است؛ چنان که طی ماه اخیر، جامعه هنری، اعم از نویسندگان، شاعران، سینماگران و بسیاری دیگر با انتشار بیانیه‌هایی، در حمایت از اعتراضات گسترده شهروندان خوزستانی به بحران آب در این استان اقدام کردند. حتی در یک مورد، این اعتراضات به تجمع «سکوت» سینماگران در مقابل «خانه هنرمندان» در تهران کشیده شد.

هرچند نمی‌توان فاصله میان کنش‌های جامعه هنری و مردم معترض به سیاست‌های جمهوری اسلامی را در یک جبهه قرار داد اما نشانه‌هایی از نزدیکی هنرمندان به دغدغه‌های مردم طی ماه‌های اخیر مشاهده شده است.

حالا محاکمه مسببان وضعیت کرونایی این روزهای کشور با ده‌ها هزار بیمار بستری، حداقل خواسته این افراد است.