دستفروشی در متروی تهران با وجود کرونا ادامه دارد؛ کودکان زباله‌گرد «در خطر»

پایگاه خبری / تحلیلی نگامبا وجود مصوبه کارگروه مقابله با بیماری‌های واگیر در شهرداری تهران درباره ممنوعیت ورود دستفروشان به مترو، گزارش‌ها حاکی از ادامه فعالیت آنها در ایستگاه‌های متروی تهران از سر «ناچاری و نیاز مالی» است.

روز چهارشنبه، هفتم اسفندماه، اعلام شده بود که در پی شیوع کرونا، ورود دستفروشان به مترو ممنوع شد.

خبرگزاری ایلنا پس از این مصوبه به نقل از فرنوش نوبخت، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو، از کاهش تعداد دستفروشان در چند روز اخیر به‌ دلیل نگرانی از ابتلا به کرونا خبر داده بود.

با این حال همین خبرگزاری روز پنج‌شنبه، هشتم اسفند، نوشته کماکان زنان دستفروش مجبورند «پا به میدان خطر بگذارند و با آنکه در معرض خطر هستند، اما به‌ دلیل نیاز مالی به خیابان‌ها می‌آیند.»

ایلنا به نقل از یکی از این دستفروشان زن نوشته است: «اگر نرویم، خرج چند سر عائله‌ چشم‌انتظار را از کجا بیاوریم؟ کرایه خانه را چطور جور کنیم و پول شهریه‌ دانشگاه بچه‌هایمان را چه بکنیم؟»

بر اساس این گزارش، «دو میلیون زن شاغل در اقتصاد غیررسمی، سایه‌های محو اما ایستاده‌ای هستند که هیچ کس آنها را نمی‌بیند؛ این دو میلیون زن، در همه گفتمان‌های ایمنی، بهداشتی، حمایتی و رفع بحران، غایبند و هیچ کس، نگران سرنوشت‌شان نیست.»

گزارش دیگری نیز حاکی از ابراز نگرانی شدید زهرا صدراعظم نوری، رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران درباره وضعیت کودکان زباله‌گرد در شرایط شیوع بیماری کرونا در کشور است.

خانم نوری خواستار ارائه وسایل بهداشتی از جمله ماسک و دستکش به کارگران شهرداری و کودکان کار و جداسازی زباله‌های خشک و تر برای در امان ماندن آنها از بیماری کرونا شده است.

امین شاهرخی، رئیس کمیته پیشگیری از بیماری‌های واگیردار بهزیستی استان تهران نیز گفت نگهداری و برگزاری کلاس‌های آموزشی برای کودکان کار در این شرایط «محدودیت» دارد و ما آنها را به صورت «غیرمستقیم و از طریق بروشور و کاتالوگ‌» آموزش می‌دهیم.

در حالی که گزارش‌های متعددی از ابتلای کودکان کار به بیماری‌های مختلف و بروز حوادث مختلف برای آنها از جمله سوءاستفاده‌ جنسی منتشر شده، کودکان کار در ایران سال‌هاست که به عنوان یک واقعیت اجتماعی پذیرفته شده‌اند و مقام‌های مسئول توان یا اراده جلوگیری از حضور آنها در خیابان‌ها را ندارند.