دستمزد ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی شوک زیادی به اقتصاد کشور وارد می‌کرد/ ضرورت ورود دولت برای تامین سبد معیشت کارگران

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، دبیر اجرایی خانه کارگر شرق تهران گفت: جهت پوشش سبد معیشت دولت باید ورود کرده و اگر بتواند ماهیانه به صورت غیدنقدی کالاهای اساسی را بین کارگران توزیع کند.

فتح الله بیات (دبیر اجرایی خانه کارگر شرق تهران) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به اینکه اعضای شورای عالی کار تلاش کردند تا با دلیل و مدرک دولت و نمایندگان کارفرما در شورای عالی کار را مجاب کنند، اظهار داشت: با توجه به اینکه هنوز هم حداقل دستمزد تعیین شده که معادل یک میلیون و ۵۱۶ هزار تومان است با سبد معیشت خانوار کارگری فاصله زیادی دارد، اما در شرایط کنونی اقتصاد ایران دستمزد نسبتاً مناسبی مقرر شده است.

وی افزود: جهت پوشش سبد معیشت، دولت باید ورود کند و بتواند ماهیانه به صورت غیدنقدی کالاهای اساسی را بین کارگران توزیع کند. با توجه به اینکه قدرت خرید جامعه کارگری کاهش چشم‌گیری داشته است، با این میزان دستمزد نمی‌توان سبد معیشت را پوشش داد. درست است که می‌گوییم دستمزد تعیین‌شده مناسب بوده اما به خوبی می‌دانیم که کارگران در شرایط سختی قرار دارند.

بیات با بیان اینکه شورای عالی کار نمی‌توانست حداقل دستمزد را به ۳ میلیون و ۸۰۰ برساند و این شوک زیادی را به اقتصاد کشور وارد می‌کرد، تصریح کرد: در این صورت قطعا کارفرمایان اعتراض می‌کردند و ممکن بود  این مساله تبعات دیگری را در پی خود آورد.

دبیر اجرایی خانه کارگر شرق تهران ادامه داد: اگر دولت در بحث افزایش قدرت خرید کارگران ورود کند و بتواند فاصله حداقل دستمزد تا سبد معیشت را جبران کند و با اقلام و کالاهای اساسی کمی به کارگران کمک کند، حال و روز اقتصاد کشور هم بهتر خواهد شد. به این ترتیب فشار کمتری به گرده کارگر و کارفرما می‌آید.

بیات تصریح کرد: نقش دولت در تامین معیشت کارگران به عنوان بخش مهم جامعه باید پررنگ‌تر شود. افزایش فقر و محرومیت در جامعه صدمات جبران ناپذیری خواهد داشت.