دستور بازداشت صبا کمالی, بازیگر سینما صادر شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامروز جاری, “صبا کمالی”, هنرمند و بازیگر سینما, به دلیل آنچه که انتشار پست توئیتری از وی در حمایت از “سحر خدایاری” منتشر و از سوی ارگانهای امنیتی تعبیر به “توهین به مقدسات” شده دستور بازداشت وی صادر شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از فارس, امروز چهارشنبه ۲۰ شهریور ماه ۱۳۹۸, پس از خودسوزی “سحر خدایاری”, یکی از هنرمندان سینما با نام “صبا کمالی”, با انتشار پستی در صفحه شخصی خود ضمن حمایت از “سحر خدایاری:, بدلیل آنچه که ارگانهای امنیتی از آن با عنوان “توهین به مقدسات” و امام سوم شعیان کردند دستور بازداشت این هنرمند از سوی مراجع قضائی صادر شد. 

براساس این گزارش, رسانه های نزدیک به سپاه پاسداران مدعی شدند “صبا کمالی”,  بازیگر سینما در پی اهانت به “امام حسین” تحت تعقیب قضائی قرار گرفته و دستور بازداشت وی صادر شده است. 

این رسانه ها همچنین مدعی شدند صبا کمالی, بازیگر سینما, روز جاری,  با انتشار پستی صفحه شخصی خود « توئیتر » در حمایت از سحر خدایاری, دختری که اخیراً پس از خودسوزی در مقابل یکی از ساختمانهای مراجع قضائی, در تهران جان خود را از دست داد به امام سوم شعیان توهین کرده که پس از انتشار این توئیت از طرف این هنرپیشه دستور بازداشت وی توسط مراجع قضائی صادر شد. 

پس از خودسوزی, سحر خدایاری, دختری که در پی تلاش برای ورود به ورزشگاه و تماشای مسابقه فوتبال، اقدام به خودسوزی کرد. واکنشهای گسترده ای در سطح جهانی نسبت به این فاجعه انسانی از طرف سازمانهای بین المللی و حتی باشگاههای معتبر فوتبال جهان صورت گرفت. 

لازم به ذکر است, در اسفند ۱۳۹۷ سحر خدایاری, ۲۹ ساله هنگام ورود به ورزشگاه آزادی، برای تماشای مسابقه فوتبال بین تیمهای استقلال تهران و العین امارات توسط مأموران بازرسی کننده بازداشت و به زندان قرچک ورامین منتقل شد. او پس از آزادی برای گرفتن تلفن همراهش که توسط دادگاه ضبط شده بود به دادگاه انقلاب مراجعه کرد. اما قاضی پرونده حضور نداشته و جلسه دادگاه تشکیل نشد. او در دادگستری می‌شنود که درصورت محکومیت ممکن است به ۶ ماه تا ۲سال حبس برای ورود غیرقانونی به استادیوم محکوم شود.

بر اساس این شنیده وی در مقابل دادگاه انقلاب تهران دست به خودسوزی ‌زد و سپس در بیمارستان بستری شد و در تاریخ ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ در بیمارستان سوانح و سوختگی مطهری تهران درگذشت.

مأموران در دوران بستری بودن وی در بیمارستان اجازهٔ ملاقاتِ خبرنگاران با او را، با توجیه امنیتی بودنِ پرونده‌اش، نمی‌دادند. به بیان خواهر سحر، او پس از خودسوزی دچار ۹۰ درصد سوختگی شده بود.