دستور روحانی برای بررسی چگونگی انتشار مصاحبه ظریف: پروژه «تجربه‎ نگاری دولت» با مدیریت حسام آشنا و ۳ میلیارد تومان هزینه داشته است/۵ چهره مشهور به این فایل دسترسی داشته‌اند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ در پی انتشار نوار مصاحبه محرمانه دکتر ظریف در شبکه های فارسی زبان ، حسن روحانی با دستوری از وزارت اطلاعات خواست تا هر چه سریعتر به موضوع چگونگی انتشار و انتقال فایل صوتی به رسانه های خارجی رسیدگی کند.

سایت نزدیک به احمد توکلی با انتشار این خبر نوشت : مسولان دولت از این ماجرا ناراحت بوده و موضوع بطور جدی در حال پیگیری است .

الف به نقل از این منبع نوشت: همانگونه که سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد آنچه منتشر شده، نه یک مصاحبه رسانه‌ای بلکه یک گفت‌وگوی معمول محرمانه در دولت بوده و قرار بر محرمانگی این گفت‌وگوها است که برای آرشیو محرمانه تهیه می‌شده است.

در همین حال، خبرگزاری فارس مدعی شده: «علاوه بر حسام الدین آشنا که مدیر این پروژه‌ای به‌نام تجربه‌نگاری دولت بوده، نام پنج چهره مشهور دیگر هم که به این فایل دسترسی داشتند مطرح است که برخی سابقه محکومیت امنیتی هم دارند» اما فارس نامی از آن‌ها نبرده.

فارس ادعا کرده: «پروژه تجربه‎نگاری دولت با مدیریت آشنا بوده با خرج سه‌میلیارد تومان به برخی مشاوران دولت سپرده شده بود.»
به گزارش دیده بان ایران، انتشار فایل صوتی گفت و گوی وزیر خارجه با سعید لیلاز در زیر مجموعه حسام الدین آشنا تهیه شده است. بنابر این گزارش آشنا مسولیت انتشار این فایل صوتی را نپذیرفته است.