دستور صادق لاریجانی برای برخورد با رسانه‌ها به خاطر گزارش‌ «دریافت خدمات جنسی» توسط زائران عراقی

 

 

نگام ؛ اجتماعی _ صادق لاریجانی روز دوشنبه ۱۹ شهریور گفت که آمریکا «در پی ایجاد تفرقه میان مردم ایران و عراق است».

 

حسن مقیمی

 

صادق لاریجانی گفت که از دادستان تهران خواسته است تا با «رسانه‌هایی که این موضوع را برجسته می‌کنند و از این طریق به ایجاد تقابل میان مردم ایران و عراق می‌پردازند، برخورد شود».

وی تاکید کرد که «برجسته کردن موضوع و تعمیم آن به زوار عراقی امام رضا… مستلزم اعلام جرم دادستانی است».

روزنامه شهروند روز چهارم شهریور در گزارشی به نقل از فعالان گردشگری مشهد نوشته بود: «بعضی از زائران عراقی محل اسکان‌شان را به شرط حضور زنی برای ازدواج موقت انتخاب می‌کنند و با وجود تعداد زیاد مسافرخانه‌ها در سطح شهر، به راحتی راهی این مکان‌های اقامتی غیرمجاز می‌شوند».

روزنامه شهروند در گزارش خود همچنین نوشته بود که «این مسئله … در آبادان و خرمشهر هم خبرساز شده است. منطقه آزاد اروند که از آذر سال پیش با لغو روادید، میزبان مسافران عراقی شده در ماه‌های گذشته از این حاشیه‌ها دور نبوده است و میان پچ پچ‌ها می‌توان رد خانه‌های موقت غیرمجازی را گرفت که گاه و بیگاه برای استفاده جنسی از زنان به راه می‌افتد».

برخی از کاربران فضای مجازی با اشاره به محدودیت‌هایی از جمله حجاب در ایران اعلام کرده‌اند که شهرهایی چون مشهد به مرکز «سکس توریسم» و «پاتایای اسلامی» تبدیل شده است.

به تازگی پس از طرح موضوع سفر گردشگران عراقی به مشهد با هدف بهره‌بردن از خدمات جنسی و نیز قطع صادرات آب از سوی ایران به عراق، روابط دو کشور با تنش‌هایی روبه‌رو شده است.

بدنبال چند روز ناآرامی در بندر بصره در عراق و به آتش کشیده شدن کنسولگری ایران در این شهر، تصویر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، نیز از سوی معترضان این شهر لگدکوب شد و سفیر عراق در تهران به وزارت امور خارجه ایران احضار شد.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، پلیس بصره را در ارتباط با به آتش کشیده شدن کنسولگری ایران به «بی‌تحرکی» محکوم کرده و گفته که «به رغم تحریکات روزهای گذشته توسط عوامل مشکوک علیه سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران، دولت عراق به وعده‌ها و اطمینان‌های داده شده از کانال‌های دیپلماتیک برای انجام وظیفه خود عمل نکردند».