دستگاه کرونا یاب کجاست؟

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ این روزها بیمارانِ بی‌علامت جولان می‌دهند و صغیر و کبیر را گرفتار ویروس می‌کنند و اینجاست که باید دستگاه کرونا یاب سپاه(#مستعان) کارکرد خود را نشان دهد.

سید زین‌العابدین صفوی نوشت _واکسنکرونا، یا دستگاه #کرونایاب در هر منطقه جغرافیایی و به دست هر شخص و سازمانی کشف و اختراع شود موجب خوشحالی است. روشن است که اگر این کار به دست نیروهای داخلی باشد شادمانی ما دوچندان خواهد بود.

سه ماه پیش فرمانده‌ محترم سپاه از دستگاهی رونمایی کرد که هر ویروسی را در عرض پنج ثانیه آن هم از شعاع صدمتری شناسایی می‌کرد.
این خبر از سویی مایه امید و از سویی دیگر دستمایه نقد، طنز و تمسخر شد. ولی فرمانده محترم سپاه صریحاً گفت که “این دستگاه در بیمارستان‌های مختلف تست شده است” اما دو روز پیش سخنگوی محترم سپاه‌ گفت‌ که آن دستگاه‌ در حال راستی آزمایی است.” معلوم شد که هنگام رونمایی هنوز بر روی آن دستگاه راستی آزمایی لازم صورت نگرفته بود.
من تاکنون از “اعتماد‌پیش از آزمون” شِکوه می‌کردم، اکنون “افتتاح پیش از آزمون” را هم اضافه می‌کنم. همان‌گونه که منتقدان نباید شتابزده داوری کنند، کارگزاران نیز نباید شتابزده رونمایی کنند و بی‌احتیاط مژده دهند و پیش از موعد تبریک بگویند و هرگز نباید در خبرهای خوش‌مزه شتاب کنند.مردم کم حافظه نیستند. منتظر نتیجه مژده ها می‌مانند و اگر میوه آن را نبینند #امید و #اعتماد را یکجا از دست می‌دهند.

مُستَعان یا مستعان ۱۱۰ عنوان دستگاهی است تقلبیکه در اواخر فروردین ۱۳۹۹ توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان دستگاهی که می‌تواند برای شناسایی لحظه‌ای ویروس کرونا از فاصلهٔ دور (شعاع ۱۰۰ متر) استفاده شود در ستاد فرماندهی کل سپاه رونمایی شد.

سرلشکر حسین سلامی فرماندهٔ کل سپاه این دستگاه را پدیدهٔ علمی معرفی کرد که توسط «بسیجیان دانشمند و با اخلاص» تولید شده‌است و مدعی شد که آزمایش آن در بیمارستان‌های مختلف صورت گرفته و تا ۸۰ درصد عملکرد آن مثبت بوده‌است. سلامی در توضیح مکانیزم عمل این دستگاه گفت: «ویروس را داخل خشاب دستگاه می‌گذارند و میدان مغناطیسی که این ویروس ایجاد می‌کند باعث می‌شود که این آنتن هرکجا که ویروس مشابهی را پیدا کند، در شعاع ۱۰۰ متری به سمت آن حرکت می‌کند و ویروس در آن نقطه شناسایی می‌شود و در عرض ۵ ثانیه می‌تواند نقطه آلوده را کشف کند.»

انجمن فیزیک ایران اختراع دستگاه تشخیص آلودگی به ویروس کرونا از راه دور را «ادعایی باورناپذیر و در حد داستان‌های علمی و تخیلی» خواند و آن را یک ادعای شبه‌علمی دانست. مطابق بیانیهٔ این انجمن دانش بشری در حال حاضر توان شناسایی و آشکارسازی ذرات ۱۰۰ نانومتری را از راه دور ندارد.