دستگیری روح‌الله زم آغاز بحرانی جدید

🖊 حمید آصفی

🔺 وقتی مدیر کانال آمدنیوز بازداشت شد، دود یک منازعه همه‌جانبه در ساخت سیاسی کشور به هوا رفته، و می‌رود که با دوره‌ای از تسویه‌حساب‌های سیاسیامنیتی روبرو شویم. دولت روحانی نگران است اعترافانی در دهان روح الله زم بگذارند که وسیله‌ای برای زدن مهره‌های اصلی دولت روحانی و حذف چهره‌های موثر سیاسیامنیتی پیرامون جناح دولت باشد، اما احتمالاً این موج تنها به دولت بسنده نمی‌کند، و می‌تواند به کمپ جناح اصلی راست و هسته مرکزی قدرت نیز کشیده شود.

🔺 در همین رابطه، علی ربیعی سخنگوی دولت حسن روحانی که خود یک فرد امنیتی است، به شدت ابراز نگرانی کرد که مبادا بازداشت روح‌الله زم به حربه‌ای برای انگ‌زنی به یاران و دستیاران رئیس جمهوری کشور مبدل شود. مدتهاست که بحث روی کار آمدن یک مجلس و دولت جوان حزب‌الهی ورد زبان هسته مرکزی قدرت است، و مدت هاست که در انتظار فرصتی هستند تا بر تمام امور دیوانسالاری کشور مسلط شوند، چهره‌های اصلی اطراف روحانی را خالی کرده، و سقوط او را زودهنگام کلید بزنند. به زندان افتادن حسین فریدون برادر روحانی یک هشدار جدی به حسن روحانی بوده است.

🔺 انتظار می‌رود در روزهای پیش رو و هفته‌های آینده، تعداد مهم و قابل توجهی از چهره‌های سیاسی و مدیران میانی نهادهای امنیتی در دولت روحانی به اتهام همکاری با روح‌الله زم و انتقال خبرهای محرمانه به وی، بازداشت شوند. آقای زم با انتشار اخباری که احتمالا به دلیل رقابت‌های سیاسیامنیتی در هسته مرکزی قدرت، از برخی از چهره‌های امنیتیسیاسی درون خود این هسته و دولت روحانی به دستش می‌رسید، اعصاب حاکمیت را به هم ریخته بود، و اکنون فرصتی بدست آمده تا منابع امنیتی روح‌الله زم شناسایی شده، و با دستیگری آنان، شمار بیش‌تری از چهره‌های سیاسی_امنیتی دولت مورد اتهام قرار گرفته و امکان بازداشت آنان فراهم شود.

🔺 ظاهراً بازداشت روح‌الله زم توسط سپاه پاسداران، و بدون اطلاع وزارت اطلاعات، طراحی شده بود، و وزارت اطلاعات اطلاعی از این جریان نداشت، و به همین دلیل، وزیر اطلاعات با یک تاخیر دو روزه، این دستاور را “تبریک” گفت. بازداشت روح‌الله زم، رقابت و اختلافات بین وزرات اطلاعات و سپاه بر روی بازداشت‌شدگان محیط زیستی، که تا این لحظه به سود نظریه کارشناسی وزارت اطلاعات تمام شده، در یک موضع فرادستی قرار می‌دهد، هر چند در تعیین شناخت افراد دو تابعیتی، مجلس هر دو نهاد را صاحب صلاحیت اعلام نمود، و قانونش را برای حفظ توازن بین این دو نهاد به تصویب رساند، اما با بازداشت روح‌الله زم، کارت آس به دست نهاد اطلاعات سپاه افتاده است، که می‌تواند تا حد زیادی نهاد وزارت اطلاعات را آچمز، و حتی با یک حکم حکومتی، این نهاد را زیر یک نهاد مشترک اطلاعاتی، و حتی تا خارج نمودن آن از دست دولت پیش برود!

🔺 تا این لحظه به غیر از علی ربیعی که نگرانی‌های دولت روحانی را در مورد بازداشت‌های فله‌ای، به بهانه همکاری با روح‌الله زم، بیان کرده است، علی مطهری نیز با ابراز نگرانی اعلام نموده که: مبادا در جریان اعتراف‌گیری از روح‌الله زم، مطالبی در دهان او گذاشته شود، که زمینه‌ساز جاه‌طلبی‌ها در انگ‌زنی به دیگران باشد. او در این زمینه به سرنوشت مازیار ابراهیمی اشاره کرد که ادعا شده بود عامل قتل دانشمندان اتمی بوده، ولی بعدها معلوم شد که اعترافات را در اثر شکنجه از او گرفته بودند، که سرانجام او توانست از ایران خارج شود.

🔺 تردیدی وجود ندارد که افرادی از درون نظام، اطلاعاتی را در اختیار “آمد نیوز” قرار می‌دادند، که سپاه پاسداران در صدد است همه‌ی آنان را شناسایی کند.

🔺 بازداشت روح‌الله زم موجب شده است که برخی از فعالان سیاسی در داخل و خارج کشور احساس ناامنی نمایند، اما باید دانست که، حساسیتِ حاکمیت نسبت به روح‌الله زم تا حدی به خاطر افشای اطلاعات درون حاکمیت، آن هم در چنان کانال با اعضایی میلیونی است، که اثر بسیاری در اعتراضات دی ۹۶ داشته است. و چنین حساسیتی روی فعالان سیاسی و مدنی وجود ندارد.

🔺 در ضمن، بازداشت روح‌الله زم نیز، با توجه به اخبار منتشره، و روحیه خاص ایشان، چندان پیچیده، چندوجهی، و چند لایه نبوده است، و موج این نگرانی‌های امنیتی کوتاه‌مدت مردم عادی و نیروهای فعالِ سیاسی نیز، بزودی خواهد خوابید، زیرا جامعه‌ی ما تشنه‌ی دانستن و کسب آگاهی است، و به زودی مراجع و منابعِ معتبر و جدی دیگری را پیدا خواهند کرد.