دستیابی به حجم تجاری ۵ میلیارد دلاری، اولویت نخست ترکیه و پاکستان

پایگاه خبری / تحلیلی نگاماحمد جنگیز اوزدمیر، رئیس شورای کار ترکیه و پاکستان شورای روابط اقتصاد خارجی ترکیه «دئیک» در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرگزاری آناتولی در ارتباط تلاش دو کشور برای ارتقای حجم دو جانبه به سطح ۵ میلیارد دلارو گفت: هم اکنون حجم تجاری دو کشورحدود ۹۹۰ میلیون دلار است، این میزان در وهله نخست یک میلیارد دلار و هدف اصلی دستیابی به ۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۳ خواهد بود.

به گزارش آناتولی، وی ادامه داد: «چارچوب راهبردی اقتصادی»، «طرح اقدام توسعه اقتصادی» و مفاد مرتبط در جریان سفر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به پاکستان برای صندوق سرمایه گذاری دو کشور به منظور تحقق این موضوع تعیین شدند. معتقدم که بدین وسیله توسعه تجارت دو جانبه شتاب خواهد گرفت.

اوزدمیر با اشاره به جمعیت بالای جوانان پاکستان با جمعیت ۲۲۰ میلیون نفر و روابط نزدیک کشور گفت: این کشور با ظرفیت‌های مطلوب در زمینه‌های زیرساخت و انرژی در توجه سرمایه‌گذاران ترکیه قرار دارد.

وی با بیان این که سهم ترکیه واردات پاکستان در سال ۲۰۱۹ تنها ۰.۸ درصد بوده است، این میزان را بسیار پایین دانست.

اوزدمیر با بیان این موضوع که ترکیه می‌تواند در واردات ماشین آلات سنگین پاکستان سهم بیشتری داشته باشد، گفت: شرکت‌های ما به ویژه در زمینه ماشین‌آلات کشاورزی می‌توانند محصولات زیادی را به پاکستان صادر کنند.

وی ادامه داد: اقتصاد‌دانان معتقدند صنعت ساخت و ساز در پاکستان که در سال ۲۰۱۸ در سطح ۲۶.۷ میلیارد دلار قرار داشت تا سال ۲۰۲۳ به ۳۴.۹ میلیارد دلار برسد. شرکت‌های ترکیه می‌توانند نقش فعالی در زمینه تحقق طرح‌های سد و راه سازی و عمرانی در چارچوب کریدور اقتصادی چین و پاکستان داشته باشند. تاکنون شرکت‌های پیمان کار بخش ساخت و ساز ترکیه در ۶۸ طرح‌ به ارزش ۳.۴ میلیار دلار در پاکستان شرکت کرده‌اند.

رئیس شورای کار ترکیه و پاکستان دئیک تاکید بر اهمیت همکاری ترکیه و پاکستان در زمینه صنایع دفاعی گفت: قراردادهای دولتی در این بخش مسیر بخش خصوصی را نیز فراهم می‌کند. به نظرم در این بخش پاکستان را می‌توانیم به عنوان یک بازار خوب ارزیابی کنیم.