دست‌کم ۳ کشته و ۲۳ زخمی در پی انفجاری شدید مقابل زندانی در افغانستان

پایگاه خبری / تحلیلی نگامانفجار شدید یک خودروی بمب‌گذاری‌شده در برابر زندانی در جلال‌آباد افغانستان دست‌کم ۳ کشته و ۲۳ زخمی برجای گذاشته و شماری از زندانیان را فراری داده‌است.

سخنگوی والی ننگرهار، که جلال‌آباد مرکز آن است، به رادیو آزادی گفته در پی انفجار درگیری با نیروهای امنیتی ایجاد شده‌است. درگیری‌ها در عصر و شب یک‌شنبه ادامه داشته‌است.

عطاءالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار، گفته انفجار در حدود ساعت ۶ عصر روز یک‌شنبه رخ داده، سپس مهاجمان وارد بازاری که در مقابل زندان قرار دارد شده و با نیروهای افغان درگیر شده‌اند.

آقای خوگیانی شمار مهاجمان را مشخص نکرده، اما گفته آن‌ها مسلح هستند و درگیری‌ها برای ساعاتی ادامه داشته‌است.

او همچنین گفته برخی از زندانیان فراری دوباره بازداشت شده‌اند.

گروه طالبان، مهم‌ترین گروه شبه‌نظامی در افغانستان که بخش‌هایی از کشور را در کنترل خود دارد، دست‌داشتن در این حمله را رد کرده‌است. هیچ گروه دیگری هنوز مسئولیت حمله را به عهده نگرفته‌است.

این انفجار و حملات اما یک روز پس از آن رخ داده که نیروهای امنیتی افغان اسدالله اورکزی، مسئول ارشد اطلاعاتی شاخه موسوم به «خراسان» گروه «حکومت اسلامی» را کشتند.

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به رادیو آزادی گفته در عملیات نیروهای افغان، شماری از نفرات داعش کشته شده، «بیشتر از هزار» پیکارجوی این گروه و خانواده آن‌ها تسلیم شده و «آخرین بقایای این گروه در افغانستان زیر تعقیب جدی ما قرار دارد».

عملیاتی که به کشته‌شدن اسدالله اورکزی انجامیده در شهرکی به نام مولوی در نزدیکی جلال‌آباد صورت گرفته‌است.

نیروهای امنیتی افغانستان چند ماه پیش نیز موفق شده بودند اسلم فاروقی، رهبر شاخه «خراسان» را نیز بازداشت کنند.