دست رد حوثی‌ها به سینه بایدن؛ دخالت در امور سیاسی تفاوتی با جنگیدن با مردم یمن ندارد/ارتباط با ایران را قطع نمی‌کنیم

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ جنبش حوثی‌های یمن درخواست نماینده «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا برای قطع رابطه با جمهوری اسلامی ایران را رد کرد.


پس از آنکه جو بایدن، رئیس جمهور جدید آمریکا در اظهاراتی لزوم پایان دادن به جنگ یمن را مطرح کرد، نماینده‌ای از سوی آمریکا برای پیگیری موضوع تعیین و او در تماس با مقامات جنبش حوثی‌ها یمن از آن‌ها خواست که در قبال پایان دادن به جنگ در یمن و رفع محاصره این کشور، ارتباطات خود را با ایران قطع کنند و در چارچوب شورای همکاری خلیج فارس در منطقه به ایفای نقش بپردازند.


گفتنی است مقامات انصارالله این درخواست را دخالت در امور داخلی یمن دانسته و به نماینده آمریکا یادآور شدند که دخالت در امور سیاسی یمن تفاوتی با جنگیدن با مردم یمن ندارد و ما این دخالت را رد می‌کنیم.

آنان عنوان کردند: اینکه یمن در چه جبهه و جناحی در منطقه قرار داده داشته باشد، یا در سطح بین‌المللی چه سیاستی را اتخاذ کند، مسئله داخلی یمن است و تصمیم گیری در این موارد متعلق به مردم یمن است و دخالت هر کشور خارجی در این موضوع، به معنای سلب استقلال یمن و دخالت در شئون ملت آزاد یمن خواهد بود.


براساس این گزارش، آنان در ادامه به نماینده آمریکا یادآورشد: ما پایان جنگ را بدون هیچ قید و شرطی مدنظر داریم و دنبال می‌کنیم و بدون تعیین شرایط از سوی طرف‌های دیگر، حاضریم با سازمان ملل در این خصوص همکاری کنیم.


«جو بایدن» رئیس جمهور جدید آمریکا روز پنجشنبه ۱۶ بهمن ماه در سخنرانی خود با انتقاد از اوضاع انسانی در یمن گفت که دولتش در تلاش است جنگ در این کشور را متوقف کرده و از تیم ویژه خود در غرب آسیا خواسته برای حصول آتش‌بس در یمن اقدام کند.

بایدن گفت: «جنگ علیه یمن باید متوقف شود و ما همه حمایت‌های خود از عملیات‌های تهاجمی در آنجا را متوقف می‌کنیم».


رئیس‌جمهور آمریکا در این سخنرانی گفت که قصد دارد به جنگ یمن پایان دهد و در عین حال خاطرنشان کرد که آمریکا به عربستان سعودی کمک خواهد کرد از «تمامیت ارضی» خودش دفاع کند. او همچنین گفت که عربستان سعودی با حملاتی از جانب نیرو‌های تحت حمایت ایران مواجه است.

این اظهارات واکنش «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه را به همراه داشت و در این باره گفت: توقف حمایت و عدم فروش سلاح به ائتلاف عربستان در صورتی که یک مانور سیاسی نباشد، می‌تواند گامی در جهت تصحیح اشتباهات گذشته باشد. این موضوع مشکل یمن را به تنهایی حل نمی‌کند و در ادامه باید محاصره هوایی، دریایی و زمینی که به واسطه آن هزاران نفر از مردم آن کشور به دلیل فقر غذایی و دارویی جان باختند، برطرف و حملات نظامی کشور‌های متجاوز به رهبری عربستان سعودی به یمن نیز قطع شود.

✍️ دیدگاه شما 🙏