دعوت برای انجام بررسی های بین المللی در رابطه با دلیل مرگ ناگهانی محمد مرسی

پایگاه خبری / تحلیلی نگامگفتنی است محمد مرسی، نخستین رئیس جمهور مصر که در انتخاباتی دموکراتیک به ریاست جمهوری این کشور انتخاب شده بود، روز گذشته در جلسه دادگاه درگذشت

آگنس کالامارد، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور اعدام‌های فراقضایی و کارگروه بازداشت‌های خودسرانه طی بیانیه مشترکی با اشاره به شرایط بد زندان‌های مصر اعلام کردند: محمد مرسی، اولین رئیس جمهور منتخب مصر احتمالا توسط افراد خودسر و با پشتیبانی دولت این کشور کشته شده است.

در این بیانیه آمده همچنین آمده است: “شرایط بازداشت دکتر مرسی، به ویژه پنج سال حبس وی در زندان «طره» بسیار دردناک بوده است. شرایط زندان‌های مصر سلامتی و زندگی هزاران زندانی را در معرض خطر می اندازد. مرسی روزانه به مدت ۲۳ ساعت در سلول انفرادی به‌سرمی‌برد. در زمین خالی فقط با دو تا پتو می خوابید و دسترسی به نشریات مانند کتاب و مجله نداشته است”.

گفتنی است محمد مرسی، نخستین رئیس جمهور مصر که در انتخاباتی دموکراتیک به ریاست جمهوری این کشور انتخاب شده بود، روز گذشته در جلسه دادگاه درگذشت.

به گزارش تلویزیون دولتی مصر، وی در جلسه دادگاه از هوش رفته و جان باخته است. مرسی در این دادگاه به اتهام “جاسوسی” محاکمه می‌شد.

مرسی در نخستین انتخابات دموکراتیک تاریخ مصر در ۱۷ ژوئن ۲۰۱۲ رئیس جمهور این کشور انتخاب شد اما در سوم ژوئیه ۲۰۱۳ ژنرال عبدالفتاح السیسی علیه او کودتا کرد.

محمد مرسی از زمان کودتا تاکنون در زندان به سر می‌برد. وی نخستین رئیس‌جمهور مصر پس از انقلاب ۲۵ ژانویه ۲۰۱۱ و پنجمین رئیس‌جمهور تاریخ این کشور بود.