دعوت ترکیه از یونان برای حضور بر سر میز مذاکره

پایگاه خبری / تحلیلی نگام پاسخ حامی آکسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه به اظهارات نیکوس دندیاس وزیر امور خارجه یونان

ترکیه اعلام کرد: یونان بایستی بدون فوت وقت بر سر میز مذاکره حاضر شود.

حامی آکسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه به سوالی در خصوص بیانات نیکوس دندیاس وزیر امور خارجه یونان که در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده، پاسخ داد.

آکسوی گفت: لحن تهدید کننده و اتهامات وزیر امور خارجه یونان علیه ترکیه یک بار دیگر نشان داده‌است: که طرف یونانی حاضر به حل اختلافات با ترکیه از طریق دیالوگ و دیپلماسی نمی‌باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه ضمن اشاره به اینکه موضع سازنده ترکیه در حل مسئله مدیترانه‌شرقی و اقدامات سازنده و توام با حسن نیتی که از ماه آگوست بدین طرف در این راستا به نمایش گذاشته، بدون پاسخ مانده‌است اعلام کرد: در چنین شرایطی، تلقی تلاش‌های قاطعانه ترکیه برای دفاع از حقوق  ترکیه و ترک‌های قبرسی در مقابل خواسته‌های فزاینده یونان در منطقه به عنوان اقدامات تحریک‌آمیز و حتی غیرقانونی، چیزی بجز بهانه جویی برای گریز از دیالوگ نمی‌باشد.   

حامی آکسوی ضمن اشاره به اینکه ترکیه به دعوت‌های خود برای برقراری دیالوگ همواره ادامه داده و خواهد داد چنین گفت: یونان باید بداند که با لحن تهدیدآمیز و جلب حمایت اتحادیه اروپا به نتیجه نخواهد رسید. یونان باید از مطرح کردن پیش‌شرط‌ها منصرف شده و بدون فوت وقت بر سر میز مذاکره حاضر شود.