دعوت عادل الجبیر از جامعه بین المللی در مورد ایران

پایگاه خبری / تحلیلی نگاموزیر مشاور در امور خارجی عربستان پیامی از توییتر انتشار داد

عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجی عربستان سعودی در پیامی که از حساب توییتر خود انتشار داد : ایران را از حمله به پالایشگاههای نفت آرامکو مسئول دانسته و جامعه بین المللی را به موضعگیری علیه تهران فراخواند.

وی افزود: هدف قرار دادن پالایشگاههای بقیق و خریص تنها یک حمله به عربستان سعودی نیست، بلکه صادرات انرژی و بازارهای جهانی را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

الجبیر تاکید کرد: این حمله امتداد سیاست های خرابکارانه و خصمانه ایران است؛ جامعه بین المللی باید به مسئولیت خود عمل کرده و موضع قاطعی در قبال رفتارهای تهران اتخاذ کند.

وزیر سعودی گفت : بی تفاوتی در قبال ایران ، این کشور را تشویق خواهد کرد تا اقدامات خرابکارانه و خصمانه بیشتری انجام دهد. این نیز نه تنها برای منطقه بلکه از نظر صلح و امنیت جهانی تاثیرات منفی به همراه خواهد داشت. 

گفتنی است دو پالایشگاه نفتی شرکت ملی نفت عربستان سعودی (آرامکو) روز شنبه ساعت ۴:۰۰ به وقت محلی توسط پهپادها مورد حمله قرار گرفت و دچار آتش سوزی شد.

یحیی سریع، سخنگوی شبه‌ نظامیان حوثی اعلام کرد که این گروه با ۱۰ فروند پهپاد دو پالایشگاه نفتی شرکت آرامکو را در بقیق و خریص در شرق عربستان سعودی هدف قرار داده است.

ترکی الفیصل سخنگوی نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در یمن نیز اعلام کرد: حمله به تاسیسات نفتی شرکت آرامکو از خارج یمن و توسط سلاح‌های ایرانی صورت گرفته است.