دعوت فرانسه، آلمان و انگلستان از ایران

پایگاه خبری / تحلیلی نگامبوریس جانسون ، آنگلا مرکل و امانوئل مکرون طی بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند این کشورها با دیگر متحدین اروپایی منافع امنیتی مشترکی دارند

فرانسه، آلمان و انگلستان، ایران را دعوت به پیروی کامل از مفاد توافق هسته‌ای و اجتناب از فعالیتهای خشونت آمیز کردند.

بوریس جانسون نخست وزیر انگلستان، آنگلا مرکل نخست وزیر آلمان و امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه طی بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند این کشورها با دیگر متحدین اروپایی منافع امنیتی مشترکی دارند.

در این بیانیه با اشاره به اینکه جلوگیری از گسترش سلاحهای هسته‌ای و ممانعت قطعی از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای یکی از این موارد می باشد آمده است در این چهارچوب برنامه جامع اقدام مشترک با هدف سامان دهی به فعالیتهای هسته‌ای ایران، نقش مهمی ایفا می کند.

در بیانیه مذکور با یادآوری نگرانیهای حاصل از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای تاکید شد دیگر کشورهای طرف توافق یعنی چین، فرانسه، آلمان، روسیه و انگلستان عزم خود در جهت حفظ بر جام را به نمایش گذاشتند.

در این بیانیه با جلب توجه به لزوم پایبندی ایران به مفاد برجام و ابراز نگرانی از اقدامات تهران در جهت کاهش تعهدات از جولای ۲۰۱۹ به این طرف از این کشور خواسته شد تا به تعهدات خود عمل کند.

در بخش دیگری از بیانیه با اشاره به اینکه حوادث اخیر نشانگر نقش بی ثبات کننده ایران در منطقه است و فعالیتهای نیروی قدس سپاه پاسدارن نیز بخشی از این نقش منفی است گفته شد:

“پیام امروزمان واضح است. پایبندیمان به برجام و حفظ آن ادامه دارد. از ایران می خواهیم تا کلیه تدابیر ضد برجام را کنار گذاشته و مجدداً با پایبندی کامل به مفاد توافق، از فعالیتهای قهری بیشتر و اشاعه سلاح اجتناب ورزد.

در ادامه بیانیه همچنین، پس از قبول سقوط هواپیما در اثر اصابت موشک از سوی ایران، در خصوص  اقداماتی که انجام خواهد گرفت قول فعالیت مشترک داده شد.