دعوت مردم یا شورای نگهبان؟ / یادداشت

✍️ حبیب رمضانخانی

همراه اول پیامک زده و به مردم پیشنهاد داده، از بین افرادی که تا الان ثبت نام نکرده اند، کدام یک را دعوت به ثبت نام می کنید! از آنجایی که در این ساختار چنین اقدامی بدون هماهنگی قبلی با مقامات بالا! امکانپذیر نیست، می توان در رابطه با آن به چند نکته اشاره کرد؛

۱. نکته اول در مورد چینش کاندیداهاست. اگر ملاک الفبا باشد، مسلما حرف «ج» باید مقدم بر حرف «ر» باشد. این خود انگاره جانبداری خاص را به ذهن متبادر می کند. در مورد این شیوه چینش، فقط در مورد آقای محسن رضایی از باب قرار گیری جایگاه ایشان در انتخابات گذشته در ته جدول، این قرار گیری می تواند مطابقت داشته باشد!

۲. اینکه ملاک همراه اول برای انتخاب این چند نفر چیست، خود سوالی بزرگ است! اینکه چرا مثلا فردی چون تاج‌زاده و احمدی نژاد که طرفدارانی دارند جز دعوت شدگان نیستند، نشان می دهد صرفا افرادی مدنظر قرار گرفته اند که از هم اکنون مورد تایید شورای نگهبان بوده و ملاک های مدنظر ایشان را دارا می باشند! این نشان می دهد، حتی مردم نمی توانند خارج از آرزوهای شورای نگهبان هم کسی را صرفا دعوت به حضور کنند!

۳. اینکه همراه اول اقدام به درخواست از مردم کرده، صرفا برای تبلیغ و تهییج برای حضور در پای صندوق رای است. وگرنه بر کسی پوشیده نیست که آنکه باید تقاضا برای حضور دهد شورای نگهبان است و مردم در اصل انتخاب، خیلی محلی از توجه نیستند.

۴. در آخر بایستی تاکید کرد، وقتی انتخاب مردم مطابق با گزینه نهایی اقلیت حاکم نباشد، منتهی به گزینه ای چون روحانی شده و عملکردش می شود محصول «انتخاب نادرست مردم»! یا انتخاب مردم با مطلوب اقلیت تطابق می یابد و می شود احمدی نژاد که نهایت خروجی او می شود «منحرف»! و مردم تاوان ان پدیده را پس می دهند. خوب وقتی در هر حالت شورای نگهبان چند نفر منتخب و مطلوب خود را عرضه و خروجی همگی تا امروز به انحراف و فتنه منجر شده و مردم تاوان پس داده و مقصر جلوه داده شده اند! چه کاری هست مردم بخواهند دعوت کنند؟ اگر اجازه می دهید مردم هرکه را می پسندند دعوت و انتخاب کننند، بسم الله. نه اگر می خواهید مطلوب خود را دیکته کنید، پس پای آن بایستید، از مردم مایه نگذاشته و پاسخگوی انتخاب خود شده و تاوان پس دهید!