دفتر نتانیاهو اعلام کرد:هیات ارشد اسرائیلی- آمریکایی دوشنبه به امارات می رود/امارات رسما به تحریم اسرائیل پایان داد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ دفتر نخست وزیراسراییل اعلام کرد روز دوشنبه آتی هیاتی ارشد از اسرائیل به همراه معاونان ترامپ به منظور انجام مذاکرات به ابوظبی می رود.

دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل سه شنبه شب اعلام کرد که هیاتی رسمی از اسرائیل روز دوشنبه آتی به ابوظبی می رود.

دفتر نتانیاهو اعلام کرد هدف این سفر که با همراهی معاونان دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا صورت میگیرد انجام مذاکرات با امارات است.

در بیانیه دفتر نتانیاهو آمده که جارد کوشنر ، مشاور ارشد ترامپ و آوی برکوویچ، فرستاده آمریکا در امور خاورمیانه هیات اسرائیلی به رهبری مئیر بن شبات، مشاور امنیت داخلی اسراییل را همراهی می کنند.

شبکه تلویزیونی “کان” اعلام کرد که این هیات با هواپیمایی اسرائیلی مستقیما از تل آویو به ابوظبی می رود.

اخیرا امارات در واکنش به اظهارات نتانیاهو در خصوص فروش جنگنده های اف ۱۶ آمریکا مذاکرات با اسرائیل و آمریکا را لغو کرد.

امارات، اسرائیل و آمریکا روز ۱۳ اوت در بیانیه ای مشترک از توافق برای عادی سازی روابط میان ابوظبی و تل آویو خبر دادند.

با امضای رسمی توافق صلح امارات سومین کشور عربی خواهد بود که با اسرائیل سازش میکند. مصر و اردن نیز به ترتیب در سالهای ۱۹۷۹ و ۱۹۹۴ توافق صلح با تل آویو امضا کردند.

به گزارش خبرگزاری امارات، خلیفه بن زاید آل نهیان، حاکم امارات متحده عربی، روز شنبه با صدور یک فرمان، قانون تحریم‌های اسرائیل را لغو کرد.

در بیانیه دولت امارات درباره لغو این تحریم‌ها آمده است که این فرمان به عنوان بخشی از تلاش های امارات متحده عربی برای گسترش همکاری‌های دیپلماتیک و تجاری با اسرائیل و در راستای تعیین نقشه راهی برای آغاز همکاری‌های مشترک است که با تحریک رشد اقتصادی و ارتقا نوآوری سبب تعمیق روابط دوجانبه خواهد شد.

به دنبال لغو قانون تحریم اسرائیل، افراد و شرکت‌ها در امارات متحده عربی می‌توانند عملیات تجاری، مالی یا هر نوع معامله دیگر با ارگان‌ها یا افراد مقیم اسرائیل داشته باشند.

بر اساس این فرمان، ورود ، مبادله یا در اختیار داشتن کالاها و محصولات اسرائیلی از انواع مختلف در امارات متحده عربی و تجارت با آنها مجاز خواهد بود.

پس از آن که امارات اعلام کرد که روابطش با اسرائیل را عادی می‌کند، لغو تحریم‌ اسرائیل گام دیگری در این جهت به شمار می‌رود.

در همین راستا قرار است روز دوشنبه هیئتی اسرائیلی به همراه برخی از دستیاران رئیس جمهور آمریکا با یک پرواز مسافربری اسرائیل به امارات سفر کنند.

بنیامین ناتانیاهو این سفر را نخستین دیدار تجاری بین دو کشور عنوان کرد.

در همین زمینه روز سه‌شنبه نتانیاهو در پیامی ویدئویی اعلام کرد که جرد کوشنر، مشاور ارشد و داماد دونالد ترامپ و رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید به همراه چند مقام رسمی دیگر آمریکایی، مئیر بن شباب، مشاور امنیت ملی اسرائیل را همراهی خواهند کرد. این هیئت قرار است با هواپیمایی اسرائیلی مستقیما از تل‌آویو به ابوظبی سفر کنند.

به گفته نخست وزیر اسرائیل، مذاکرات بر روی راه‌های ارتقاء همکاری اسرائیل و امارات در بخش‌هایی از جمله حمل و نقل هوایی و جهانگردی، تجارت، دارایی، بهداشت، انرژی و امنیت متمرکز خواهد شد.

نتانیاهو با بیان اینکه این توافق تاریخی است، ابراز امیدواری کرد که سایر کشورها نیز به حلقه صلح بپیوندند.

پیش از این، خبرگزاری WAM امارات متحده عربی و وب‌سایت خبری وای‌نت اسرائیل روز سه‌شنبه گزارش داده بودند که وزرای دفاع دو کشور یعنی محمد بن احمد آل باواردی و بنی گانتس برای اولین بار با یکدیگر تلفنی صحبت کردند. امارات سومین کشور عربی است که پس از مصر و اردن روابطش با اسرائیل را عادی‌سازی می‌کند.

برقراری روابط بین امارات و اسرائیل هنوز در ابتدای راه است و مسائلی همچون نحوه افتتاح سفارت‌خانه‌ها، سفر و تجارت باید مورد بررسی قرار گیرد. همچنین امارات علاقه‌مند است تسلیحات پیشرفته‌ای مانند هواپیمای اف ۳۵ را از آمریکا خریداری کند، موضوعی که تاکنون مورد مخالفت اسرائیل بوده است. بنابراین روند امتیازگیری طرفین از یکدیگر طولانی خواهد بود.