دلایلی که اپوزیسیون خارج نشین ایران نگران انتخاب بایدن هستند و از بسیاری از طرفدارانش هم آتشی‌تر هستند

بایدن پس از رییس جمهور شدن با خاورمیانه چه خواهد کرد؟ اینکه اپوزسیون جمهوری اسلامی از حالا عزا گرفته اند پربیراه نیست. اینها محتمل ترین رخدادهای ممکن است:

بایدن فورا دستور بازگشت آمریکا به برجام را صادر میکند. حتی اگر آمریکا در شورای امنیت موفق به بازگشت تحریم های ایران و لغو کامل برجام شود بایدن با روی کارآمدن توافقی مشابه برجام امضا خواهد کرد و آب رفته را به جو باز خواهد گرداند. تنها شرط او‌ برای بازگشت به برجام اعاده تعهدات برجامی ایران خواهد بود.

بایدن عربستان را برای خاتمه جنگ یمن تحت فشار خواهد گذاشت و ریاض هم دست از جنگ بر میدارد یا شکست میخورد . انصارالله و در حقیقت ایران در جنگ پیروز خواهند شد.

آمریکا عراق را ترک خواهد کرد. روند تحت فشار قرار دادن ایران در عراق خاتمه خواهد یافت. جناح های نزدیک به ایران دوباره در عراق روی‌کار خواهند آمد.

بایدن خواهد کوشید فشار بر لبنان را از فشار بر حزب الله جدا و لغو کند. احتمالا کمپین آمریکا برای ممنوعیت جهانی حزب الله لبنان خاتمه خواهد یافت.

آمریکا در سوریه به سمت تعامل بیشتر با اسد گام بر خواهد داشت. ممکن است آمریکا سوریه را کاملا ترک کند و یا اینکه قانون سزار را لغو یا آنکه کم اثر کند. همین طور همکاری با کردها برای فروش نفت سوریه به نفت کردها را متوقف کند و اختیار آن را به اسد بدهد.

بایدن با طرح معامله قرن ترامپ مخالفت میکند. سفارتش را از بیت المقدس تکان نمی دهد اما به فشار سیاسی برای ممانعت از شهرک سازی اسراییل خواهد افزود.

آمریکا کاملا از افغانستان خارج میشود ولی بسیار محتمل است بر شدت بمباران هوایی و پهپادی علیه گروه های تروریستی از داعش تا طالبان بیافزاید.

فروش آسان و وسیع سلاح به کشورهای خاورمیانه که ترامپ دنبال می کرد متوقف خواهد شد. حتی قراردادهای گذشته ممکن است با تاخیر در اجرا مواجه شوند.

آمریکا فشار بر ترکیه را خواهد افزود. این فشار هم در مورد مسائل کردها است و هم در مورد لیبی، اس ۴۰۰ و اختلاف دریایی با قبرس و یونان.

گرچه شاید هنوز زود باشد اما بسیاری به این جمع بندی رسیده اند که بایدن رییس جمهوری آینده آمریکا است. معجزه هر چه قدر در اقتصاد غیرممکن باشد در سیاست محتمل است اما بعید است ترامپ در دو ماه باقی مانده تا انتخابات معجزات رای آوری رو کند.