دلیل اصلی سفر گروسی به ایران: به‌دنبال راه‌حل قابل قبول برای راستی‌آزمایی هستم

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: به تهران سفر می کنم تا با مقامات ارشد ایرانی برای یافتن یک راه حل قابل قبول دو طرف و سازگار با قوانین ایران که بتوان فعالیت های مربوط به راستی آزمایی اساسی در ایران را ادامه داد، ملاقات کنم.

رافائل گروسی روز جمعه در توئیتی با اشاره به اینکه مشتاقانه منتظر موفقیت در این سفر است افزود: این به نفع همه است


آژانس انرژی اتمی پیشتر با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که مدیر کل آژانس قرار است با مقامات ارشد ایران در خصوص راه حلی که تداوم راستی آزمایی فعالیت‌های هسته‌ای را تضمین کند و مورد توافق طرفین باشد، گفت وگو کند.


در این بیانیه آمده است که مدیرکل آژانس هفته پیش، پیشنهاد سفر به ایران را با این نگاه مطرح کرد که جمهوری اسلامی قصد دارد تا اقدامات داوطلبانه تحت برجام را از ۲۳ فوریه (پنجم اسفند) متوقف کند. آژانس ادعا کرده که اقدام ایران بر فعالیت‌های راستی آزمایی و نظارتی آژانس پیامدهای جدی خواهد داشت.


پیشتر کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین گفته بود که سفر گروسی به درخواست او و به منظور گفتگوهای فنی با سازمان انرژی اتمی ایران درخصوص چگونگی اجرای مفاد نامه ۲۷ بهمن ماه ایران به آژانس و ماده ۶ قانون اقدام راهبردی مجلس شورای اسلامی و نحوه ادامه همکاری های دو طرف در چارچوب ترتیبات و تحولات جدید، انجام می شود.

جمهوری اسلامی ایران قصد دارد تا پنجم اسفند ماه اقدامات داوطلبانه تحت برجام را در چارچوب قانون لغو تحریم‌ها متوقف کند. مجلس شورای اسلامی ۱۱ آذرماه گذشته با تصویب این قانون دولت را مکلف کرد که در صورت ادامه‌ تحریم‌های آمریکا، همکاری با آژانس را محدود کرده و گام‌های بیشتری را در خصوص کاهش تعهداتش ذیل برجام بردارد.


بر اساس ماده ۶، «دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است بر اساس بندهای ۳۶ و ۳۷ برجام، ظرف مدت ۲ ماه از تصویب این قانون، دسترسی های نظارتی فراتر از پروتکل الحاقی بر اساس برجام را متوقف کند.»


پیشتر جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده برجام سفر مدیر کل آژانس به تهران را مهم ارزیابی کرد. نتیجه سفر گروسی به ایران روز دوشنبه در جلسه وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا و با حضور آمریکا بررسی خواهد شد.

✍️ دیدگاه شما 🙏