دماوند را برای معادنش می‌خواهند / اوقاف دنبال اجاره و تصاحب معدن در دماوند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، مدیرکل دفتر حقوقی سازمان جنگل‌ها گفت: چهار پلاک از کوه دماوند به نام اوقاف سند خورده بود که با پیگیری‌ها دو پلاک آن را برگرداندیم و دو پلاک دیگر را نیز کارشناسان دو سازمان بررسی می‌کنند.

به گزارش رویداد۲۴ ، رضا افلاطونی مدیرکل دفتر حقوقی سازمان جنگل‌ها در پاسخ به اینکه نتیجه بررسی‌های شما در خصوص آنکه گفته می‌شد بخشی از کوه دماوند به نام سازمان اوقاف سند خورده است به کجا رسید، گفت: سال ۷۴ چهار پلاک از کوه دماوند به نام سازمان اوقاف سند خورده بود، با پیگیری‌هایی که در این دو روز انجام دادیم دو پلاک آن به نام سازمان جنگل‌ها برگشت و روی دو پلاک دیگر نیز کارشناسان دو سازمان بررسی می‌کنند.

وی افزود: کارگروه مشترک با نام «تعامل» بین سازمان جنگل‌ها و سازمان اوقاف تشکیل شد تا موضوع اختلاف این پلاک‌ها را بررسی کنند.

وی در پاسخ به اینکه مشکل این دو پلاک که الان به نام سازمان جنگل‌ها برنگشته و دراختیار سازمان اوقاف است، چیست گفت: بیشتر اختلاف‌نظر‌های حقوقی است و اینکه به چه شکلی از سازمان اوقاف به سازمان جنگل‌ها برگردد.

افلاطونی در ارائه توضیحات بیشتر گفت: سازمان اوقاف استدلالاتی برای خودش دارد و سازمان جنگل‌ها هم همچنین، بنابراین در این کارگروه بررسی می‌شود که آیا باید این دو پلاک باقی‌مانده به سازمان جنگل‌ها برگردد یا خیر.

وی در پاسخ به اینکه آیا این احتمال هم وجود دارد که این دو پلاک به سازمان جنگل‌ها برنگردد گفت: بله چنین احتمالی هم وجود دارد چرا که آن‌ها می‌گویند جزو مراتع و منابع طبیعی نیست و البته کارشناسان ما هم نظرات خاص خودشان را دارند.


* احیای جدیدی در دو پلاک باقیمانده انجام نشده است

وی گفت: امیدوارم این دو تا پلاک هم هر چه زودتر به سازمان جنگل‌ها برگردد چرا که بررسی ما نشان می‌دهد طی این سال‌ها هیچ احیای جدیدی صورت نگرفته و جزو اراضی ملی است.

وی در پاسخ به اینکه دو پلاکی که برگشته و دو پلاکی که به سازمان جنگل‌ها برنگشته چقدر مساحت دارد گفت: دو پلاکی که برگشته ۲ هزار و ۴۰۰ هکتار است و دو پلاک باقی مانده نیز با بررسی‌های نقشه‌ای که انجام داده‌ایم همین حدود است.

مدیرکل دفتر حقوقی سازمان جنگل‌ها در پاسخ به اینکه آیا این پلاک‌ها جزو دامنه‌های مراتع دماوند محسوب می‌شود یا جزو کوه دماوند است، گفت: کل دماوند از نوک تا قاعده کوه یعنی همان جایی که کوهنوردان وارد سراشیبی می‌شوند به ۱۱ پلاک تقسیم شده و در دهه ۷۰ چهار پلاک آن به نام سازمان اوقاف سند خورده که ۲ پلاک به نام سازمان جنگل‌ها برگشت و دو پلاک آن را در حال بررسی هستیم.


* معدن پوکه در پلاک‌هایی واقع شده که به سازمان جنگل‌ها بازگردانده شد

وی در پاسخ به اینکه کوه و قله دماوند به چه کار سازمان اوقاف می‌خورد گفت: معدن پوکه در آنجا بود که احتمالا می‌خواستند اجاره دهند و برای آن‌ها درآمدزایی بشود.

وی در پاسخ به اینکه این معدن پوکه در پلاک‌هایی است که به سازمان جنگل‌ها برگشته یا در پلاک‌هایی که به سازمان هنوز برنگشته است؟ گفت: معدن پوکه در دو پلاکی که طی این دو روز به سازمان جنگل‌ها برگشته، قرار دارد.

افلاطونی در پاسخ به سؤال  که شنیده شده است دولت به سازمان جنگل‌ها اعلام کرده درباره این موضوع صحبتی نکنید، گفت: اعلام و ابلاغی نشده است و ما همچنان پیگیر این موضوع هستیم که دو تا پلاک را برگردانیم و همه موارد را به خبرنگاران اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

طی دو روز گذشته خبر‌هایی در رسانه‌ها منتشر شد که زمین‌های منتهی به قله دماوند به نام سازمان اوقاف سند خورده است.