دم‌ دست‌ترین روش دولت برای جبران کسری بودجه، اصلاح یارانه پنهان است/ افزایش قیمت سوخت برای مصرف مازاد شوک تورمی ندارد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه سهل‌ترین و دم‌ دست‌ترین روش برای جبران کسری بودجه اصلاح قیمت حامل‌های انرژی خواهد بود، گفت:‌ اعمال افزایش قیمت برای مصرف مازاد شوک تورمی نخواهد داشت.

وحید شقاقی در گفت‌وگو با ایلنا با اشاره به احتمال کسری بودجه سال آینده با توجه به شرایط اقتصادی و میزان فروش نفت و حذف درآمدهای نفتی از بودجه جاری،‌ اظهار داشت:‌ یکی از راهکارهای جبران کسری بودجه سال آینده بحث ساماندهی یارانه‌های پنهان و اصلاح قیمت حامل‌های انرژی است.

وی با بیان اینکه زمزمه‌های اجرای این سیاست را می‌شنویم اما هنوز دولت در این باره به جمع‌بندی نرسیده است،‌ افزود: با توجه به شرایط، معتقدم دولت ناچار است اصلاح قیمت حامل‌های انرژی را اصلاح کند چراکه می‌تواند منابع درآمدی برای جبران کسری بودجه باشد و به این عدم تعادل قیمتی هم پایان می‌دهد.

این کارشناس اقتصادی درباره احتمال افزایش نرخ تورم با افزایش نرخ حامل‌های انرژی تاکید کرد:‌ سیاست دولت اگر مانند سنوات گذشته یعنی در سال ۸۹ باشد که دو نرخ برای استفاده از سوخت اعلام کند به این صورت که برای مصارف متعارف، قیمت‌ها تغییر نکنند و افزایش قیمت فقط برای مصرف مازاد باشد، شوک تورمی نخواهیم داشت.  

شقاقی ادامه داد:‌ در سال‌های ۸۰ و ۸۸ هم بسیاری‌ها نسبت به ایجاد شوک تورمی پس از اجرای اصلاح نرخ حامل‌های انرژی هشدار می‌دادند اما پس از اجرا با شوک تورمی مواجه نبودیم چراکه افزایش قیمت‌ها تنها شامل حامل مصارف مازاد شد.

وی تاکید کرد:‌ به هر حال سهل‌ترین و دم دست‌ترین روش برای جبران کسری بودجه اصلاح قیمت حامل‌های انرژی خواهد بود.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه مقایسه قیمت انرژی در ایران با فوب خلیج فارس منطقی نیست، گفت: قیمت فوب خلیج فارس در حال حاضر ۹۰ سنت است که با دلار امروز قیمت بنزین فوب خلیج فارس به بیش از ۹ هزار تومان می‌رسد از سوی دیگر درآمدها و هزینه‌ها در یک راستا و متناسب با هم باشند.