دم خروس و قسم حضرت عباس اصولگرایان / یادداشت

✍️ مجید مرادی

فؤاد ایزدی فعال سیاسی اصولگرا: دموکرات ها ممکن است فلان پول بلوکه شده ایران در یک کشور را آزاد کند تا یک جناح بتواند در انتخابات ۱۴۰۰ بگوید ما پول های ایران را آزاد کردیم.
جمله فوق که از زبان یکی از نظریه پردازان جناح اصولگرا که حضور حداکثری هم در برنامه های سیاسی صداوسیما دارد جاری شده حکایت از عمق نگرانی این جناح از رفع مجدد تحریم ها با بازگشت امریکای بایدن به برجام و در نتیجه بهبود اوضاع مالی و معیشتی مردم دارد. طبعا نتیجه این بهبود اوضاع آن خواهد بود که مردم بار دیگر به جناح اصلاح طلب اعتماد کنند و ببینند که قصد این جناح و این دولت گشودن زنجیرهای تحریم از دست و پای کشور است و ای بسا بار دیگر به نامزد اصلاح طلبان رای دهند و جرم ترامپ را به پای این جناح ننویسند.

هم زمان شاهدیم که مجلس تقریبا یکدست اصولگرای فعلی در شش ماهی که از عمرش می گذرد جز دریافت دناپلاس و وام چندصد میلیون تومانی و واکس کرونا از سوی نمایندگان تنها یک اقدام داشته و آن هم تصویب طرح یارانه جدید ۱۲۰ هزارتومانی برای هر ایرانی بوده که آن هم از سوی شورای نگهبان رد شده است. وقتی اصولگرایان با نشستن در راس امور طی شش ماه چنین کارنامه درخشانی از خود نشان داده اند چگونه خود را سزاوارتر برای نشستن بر کرسی ریاست جمهوری می دانند؟ آیا آنان جز تفویض کامل کشور به یک قرارگاه خاص کار دیگری هم بلد هستند؟

حال می خواهم خوش بینانه و همدلانه به کارنامه این مجلس بنگرم که حداکثر اصولگرایان و حد اقل آرای مردم را در تاریخ چهل ساله داشته است. فرض می کنیم که نمایندگان این مجلس از باب واذا فرغت فانصب پس از فارغ شدن از دریافت دناپلاس و وام چندصدمیلیون تومانی ملت را نصب العین خود قرار داده و دلشان برای مستضعفان سوخته و خواستند دولت را مکلف به پرداخت یارانه جدیدی کنند که البته محل تامین آن نامشخص است و شورای نگهبان به همین دلیل آن را رد کرده است. اشکال کار کجاست؟

در این که نمایندگان دلسوز ملت باشند عیب و اشکالی نیست. اما آیا تصویب و پرداخت این یارانه سبب نمی شود که این نمایندگان در دوره بعد هم دل مردم را به دست آورند و رایشان را کسب کنند همان طور که آقای فواد ایزدی نگران شده است که آزادسازی پولهای بلوکه شده در چندماه آینده سبب شود اصلاح طلبان بگویند ما بودیم که این اموال را آزاد کردیم و انتخابات ریاست جمهوری آینده را ببرند؟!

نکته دیگر این که وقتی مجلس سرتاپا اصولگرا خودش را به در و دیوار می کوبد تا دولت را مجبور به پرداخت یارانه جدید از جیب خالی اش کند و خود را مادر مهربان ملت می داند آیا شرافتمندانه نیست که از آزاد شدن دلارهای بلوکه شده ما به محض روی کار آمدن بایدن استقبال کند و جوانمردانه به اهمیت حیاتی برجام اعتراف کند و به تیم ظریف آفرین بگوید؟!

اصولگرایان مردم را چه فرض کرده اند که این گونه مالکانه با آنان سخن می گویند؟! آیا گمان کرده اند که بهارستان را با رای دادن ملت تسخیر کرده اند؟!


اگر اصولگرایان نگران معیشت مردمند بهتر نیست به جای تصویب طرح های جدید یارانه های وهمی مساعدت کنند تا تیم بایدن تشویق به رفع تحریم شود و با بازگشت دلارهای نفتی ملت راه تنفسی برایش باز شود؟


قسم حضرت عباس یارانه ای اتان را باور کنیم یا دعایتان برای استمرار تحریم ها تا انقلاب مهدی را؟ شما که هر روز به توزیع پول بین مردم از محل جیب خالی دولت فکر می کنید چرا دوست ندارید اموال این ملت در بانک های کره جنوبی و عراق و ژاپن آزاد شود تا زندگی مردم رونق بیابد و شغل زایی شود و مردم نیاز به صدقه شما نداشته باشند؟!

شک نیست که جناح اصولگرا ترجیح می داد ترامپ پیروز می شد و رییس جمهور آینده ایران هم اصولگرا می بود و با قاتل سردار سلیمانی به توافقی جدید و هر چند ذلیلانه می رسید و بعد اموال بلوکه شده ایران آزاد می شد اما در نیمسال باقیمانده از دوره دوم روحانی تحریمی رفع نمی شد و تلخی گرانی و فلاکت به پای او نوشته می شد.

از همین الان هم که پیروزی بایدن قطعی شده است اصولگرایان ابروبادومه وخورشیدوفلک را به کار گرفته اند تا مانع بازگشت بایدن به برجام شوند. آنان فقط شکست روحانی و شکست برجام برایشان مهم است نه معیشت مردم و عزت ایران! در این چندماه هم همه تلاش خود را می کنند تا پایان شاهنامه برجام و روحانی خوش نباشد. وگرنه خودشان هم با مذاکره مشکلی ندارند هرچند در مذاکرات هم کسانی را می فرستند که جز مقادیری اخلاقیات و تاریخ و ادعیه و به تعبیر ولایتی خطبه خوانی چیزی برای گفتن ندارند.


وسیعلم الذین ظلموا ای منقلب ینقلبون

✍️ دیدگاه شما 🙏