ده دلیل اصلی برا نوشیدن قهوه / دریا مهرپیشه

همواره تأثیرات مصرف قهوه در طولانی مدت موضوعی بحث انگیز بوده است و فوایدی مثل فعالیت های آنتی اکسیدانی و افزایش توانایی مغز و ضعف هایی ناشی از آن مانند بیخوابی، سو هاضمه و افزایش ضربان قلب و فشار خون مطرح شده است. اما آخرین موج شواهد علمی، پیامدهای خوبی برای دوست داران قهوه ارائه می دهد. در اینجا ده دلیل برای نوشیدن قهوه را بررسی می کنیم.

قهوه یک منبع قوی از آنتی اکسیدان ها
آنتی اکسیدان ها با التهاب، علت اصلی بسیاری از بیماری های مزمن، از جمله آرتریت، آترواسکلروز…است به طوری که با خنثی کردن رادیکال های آزاد به طور طبیعی به عنوان یک روش موثر مبارزه با سرطان محسوب می شوند. بخشی از کارکرد متابولیک روزانه اتفاق می افتد اما می تواند باعث استرس اکسیداتیو شود که منجر به ایجاد بیماری مزمن می شود.  به عبارت دیگر، آنتی اکسیدان ها با حفظ سلول های ما از آسیب، ما را در برابر انواع بیماری ها حفظ می کنند. در نهایت، اسید کلروژنیک، یک آنتی اکسیدان مهم که تقریبا به طور انحصاری در قهوه یافت شده است، برای جلوگیری از بیماریهای قلبی عروقی کمک می کند.

کافئین و تقویت حافظه کوتاه مدت
هنگامی که گروهی از داوطلبان دوز ۱۰۰ (میلی گرم) حدود یک قاشق غذاخوری قهوه کافئین دریافت کردند، محققان اتریشی افزایش فعالیت مغز داوطلبان را اندازه گیری کردند که توسط تصاویر تشدید مغناطیسی عملکردی (fMRI) اندازه گیری شد. محققان خاطرنشان کردند که مهارت های حافظه و زمان واکنش داوطلبان که کافئین مصرف کردند در مقایسه با گروه کنترل که دارونما دریافت کرده بودند بهتر بوده است.
کافئین به نظر می رسد بر مناطق خاصی از مغز مسئولیت حافظه را دارد تاثیر می گذارد، و باعث تقویت حافظه کوتاه مدت می شود، درحالی که میزان و مدت زمان تاثیرگذاری از فرد به فرد متفاوت ست.

قهوه ممکن است در برابر کاهش شناختی مغز محافظت کند.
علاوه بر افزایش موقت در فعالیت و حافظه مغز، مصرف منظم قهوه می تواند به کاهش میزان شناختی مرتبط با بیماری آلزایمر و سایر بیماری های دمانس کمک کند. در یک مطالعه امیدوار کننده فنلاند، محققان دریافتند که نوشیدن سه تا پنج فنجان قهوه روزانه ، با ۶۵ درصد کاهش خطر ابتلا به آلزایمر و زوال عقل همراه است. جالب توجه است، نویسندگان این تحقیق همچنین تأثیر مصرف نوشیدنی چای بر کاهش شناختی را اندازه گیری کردند اما ارتباطی نداشتند.
 کافئین مانع ایجاد پلاک بتا آمیلوئید می شود( عاملی که ممکن است به شروع و پیشرفت آلزایمر کمک کند). محققان همچنین پیش بینی می کنند که نوشیدن قهوه ممکن است با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ همراه باشد، عامل خطر ابتلا به زوال عقل، همچنین خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش می دهد.

قهوه برای قلب شما سالم است.
یک مطالعه در هلند، که داده های بیش از ۳۷،۰۰۰ نفر را در یک دوره ۱۳ ساله تجزیه و تحلیل کرده است، دریافتند که مصرف کنندگان قهوه متوسط ​​(که روزانه بین دو تا چهار فنجان مصرف می کنند) خطر ابتلا به بیماری قلبی را ۲۰ درصد کمتر نسبت به سنگین و سبک قهوه نوشیدنی و غیره.
چگونه کار می کند: شواهدی وجود دارد که قهوه می تواند با محافظت در برابر آسیب های شریانی ناشی از التهاب، از سلامت قلب حمایت کند.

قهوه ممکن است به محدود کردن برخی از سرطان ها کمک کند.
تحقیقات جدیدی از دانشکده بهداشت عمومی هاروارد نشان می دهد که نوشیدن چهار فنجان قهوه روزانه خطر ابتلا به سرطان آندومتر در زنان را ۲۵ درصد کاهش می دهد در مقایسه با زنان که کمتر از یک فنجان در روز نوشیدند. محققان همچنین ارتباط بین مصرف منظم قهوه و میزان پایین سرطان کبد، روده بزرگ، پستان و رکتوم را پیدا کرده اند.
پلی فنول ها، فیتوکمیک های آنتی اکسیدانی موجود در قهوه، در مطالعات متعدد اثرات ضد سرطان زایی را نشان داده اند و تصور می شود که به کاهش التهاب کمک می کند که التهابی که می تواند عامل برخی تومورها باشد.قهوه ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش دهد.
یک تحقیق جدید نشان می دهد که ارتباط بین نوشیدن قهوه و کاهش خطر ابتلا به دیابت. مطالعه ای در سال ۲۰۰۹ نشان داد که خطر ابتلا به دیابت برای هر فنجان قهوه روزانه ۷ درصد کاهش یافت. مطالعات اپیدمیولوژیک پیشین گزارش دادند که مصرف کنندگان قهوه سنگین (کسانی که روزانه چهار یا بیشتر فنجان مصرف می کنند) خطر ابتلا به دیابت را به میزان ۵۰ درصد کمتر از نوشیدنی های سبک و یا افراد نابینا می دانند.
دانشمندان معتقدند که قهوه ممکن است از سلول های تولید کننده انسولین محافظت می کند و تنظیم کننده موثر قند خون مباشد جلوگیری از آسیب بافتی؛  مبارزه با التهاب، التهاب که یک عامل خطر شناخته شده برای دیابت نوع ۲ است. یکی از مولفه های قهوه ای که به عنوان اسید کافئیک شناخته می شود، در کاهش تجمع سمی از رسوبات غیرطبیعی پروتئین (فیبرهای آمیلوئیدی) در افرادی که دارای دیابت نوع ۲ هستند، بسیار مهم است.
نکته: شواهدی وجود دارد که قهوه حساسیت سلولهای عضلانی را به اثرات انسولین کاهش می دهد، که ممکن است باعث تحرک متابولیسم قند و افزایش قند خون شود. با این حال اهمیت این یافته هنوز معلوم نیست.

کبد شما قهوه را دوست دارد.
علاوه بر کاهش خطر ابتلا به سرطان کبد، مصرف قهوه با کاهش شیوع سیروز، به ویژه سیروز الکلی مرتبط است. یک مطالعه نشان دهنده همبستگی معکوس بین افزایش مصرف قهوه و کاهش خطر سیروز کبدی است .
دانشمندان یک رابطه معکوس بین نوشیدن قهوه و سطح خون آنزیم های کبدی پیدا کردند. سطح بالای آنزیم های کبدی نشان دهنده التهاب و آسیب به کبد است.تحقیقات انجام شده ارتباط بین قهوه و میزان آنزیم های کبدی پایین تر است.
قهوه می تواند عملکرد ورزش را افزایش دهد.
ما قانع شده ایم باور کنیم که کافئین یک ماده خشک کننده است، یکی از دلایل اصلی که کارشناسان تناسب اندام توصیه می کنند قبل و بعد از تمرین قهوه نوشیدن کنند. با این حال، تحقیقات اخیر نشان می دهد که مصرف کافئین متوسط ​​- تا حدود ۵۰۰ میلی گرم یا حدود پنج فنجان در روز – بدنسازان را به اندازه کافی برای تداخل با تمرینات خود، از بین نمی برد. علاوه بر این، قهوه باعث خستگی می شود، به شما این امکان را می دهد تا بیشتر ورزش کنید.
کافئین باعث تقویت استقامت می شود؛ نه تنها با خستگی مبارزه می کند، بلکه باعث کاهش انقباض عضلانی می شود، درد ناشی از تمرین را کاهش می دهد و اسیدهای چرب در خون را افزایش می دهد که از استقامتبیشتری برخوردار شوند.
.قهوه و افسردگی.
مطالعات متعدد باعث شده است که نوشیدن قهوه منجر به کاهش میزان افسردگی مردان و زنان شود. در چندین مطالعه، داده ها یک رابطه معکوس بین مصرف قهوه و افسردگی نشان دادند: به عبارت دیگر، مصرف کنندگان قهوه سنگین به نظر می رسید پایین ترین خطر (تا ۲۰ درصد) افسردگی را داشته باشند.
محققان هنوز مطمئن نیستند که چگونه قهوه باعث افسردگی می شود، اما میدانند که کافئین، انتقال دهنده های عصبی ، از جمله دوپامین و سروتونین را فعال می کند که کنترل کننده خلق و خو هستند.

قهوه و نقرس.
مطالعات در مورد الگوهای مصرف قهوه مردان و زنان نشان می دهد که نوشیدن قهوه به طور منظم خطر ابتلا به نقرس را کاهش می دهد. محققان مطالعه سلامت پرستاران، عادت های بهداشتی نزدیک به ۹۰،۰۰۰ پرستار زن را در طول ۲۶ سال بررسی کردند و ارتباطی مثبت بین مصرف قهوه طولانی مدت و کاهش خطر ابتلا به نقرس پیدا کردند. این مزایا با مصرف منظم و کافئین مرتبط بود: زنان که بیش از چهار فنجان قهوه منظم مصرف کردند، روزانه ۵۷ درصد خطر ابتلا به نقرس را کاهش دادند؛ در زنان مبتلا به دیابت نوع ۱، و یک فنجان کافئین در روز همراه با ۲۳ درصد کاهش خطر ابتلا به نقرس در مقایسه با زنان که قهوه را نوشیدن نکردند. یافته های مشابه برای مردان : یک مطالعه دیگر نیز ثبت شده است. طبق بررسی گروه سلامت پرستاران، خواص آنتی اکسیدان قهوه می تواند خطر ابتلا به نقرس را با کاهش انسولین کاهش دهد که به نوبه خود باعث کاهش سطح اسید اوریک می شود (غلظت بالا اسید اوریک می تواند باعث نقرس شود).
باید و نباید های نوشیدن قهوه
این مزایای هیجان انگیز قهوه بدان معنی نیست که بهتر است.به صورت زیاد و در هرزمانی سروشود. برای برخی افراد، قهوه ممکن است باعث تحریک پذیری، عصبانیت یا اضطراب در دوزهای بالا شود، و همچنین می تواند کیفیت خواب را تحت تاثیر قرار دهد و باعث بی خوابی شود. در افراد مبتلا به فشار خون بالا ، مصرف قهوه به طور موقت فشار خون خود را افزایش می دهد – اگر چه برای بیش از چند ساعت – اما هیچ ارتباطی بین نوشیدن قهوه و بلند مدت افزایش فشار خون یا بروز بیماری قلبی عروقی در بیماران مبتلا به پیش از قاعدگی وجود ندارد. بنابراین اگر عوارض جانبی منفی را تجربه می کنید، در نظر بگیرید که قهوه مصرف خود را بر اساس آن کاهش دهید. حدود ۶ ساعت طول می کشد تا اثرات کافئین برطرف شود، بنابراین قهوه نوشیدن قهوه را در اوایل روز محدود کنید. همیشه مصرف قهوه خود را به تدریج کاهش دهید. اجتناب از ترک قهوه انجام این کار می تواند منجر به علائم برداشت کافئین شود که ممکن است شامل سردرد شدید، درد عضلانی و خستگی باشد که می تواند به مدت چند روز ادامه یابد.