دوربین‌های امنیتی زندان اوین هک شد:‌ به افشای ظلم و ستمی که رژیم بر مردم روا می‌دارند، ادامه می‌دهیم

پایگاه خبری / تحلیلی نگامبه تازگی ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که در آن گروه «هکرهای عدالت علی» از هک کردن دوربین‌های مدار بسته زندان اوین خبر داده‌اند.

روز یکشنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۰، «رادیو فردا»، ویدیویی را منتشر کرده که در ابتدای آن تصویری از اتاق کنترل زندان اوین نمایش داده می‌شود که در آن پیام از دسترس خارج شدن دوربین‌ها، ازتلویزیون‌های این اتاق پخش می‌شود.

در این پیام نوشته شده است: «زندان اوین لکه ننگی بر عمامه سیاه و ریش سفید رئیسی؛ اعتراضات سراسری تا آزادی زندانیان سیاسی.»

در بخش دیگری از این ویدیو، ماموران در حال کشیدن فردی نحیف با لباس زندان، روی زمین هستند که فردی روحانی با خونسردی از پله ها پایین آمده و با رد شدن از از روی جسم بی‌حال و روی زمین رها شده آن فرد، به راه خود ادامه می‌دهد.

این گروه در بخشی از بیانیه خود گفته‌اند: «به افشای ظلم و ستمی که ابراهیم رئیسی و رژیم بر مردم روا می‌دارند، ادامه خواهند داد.»

یکی از روش‌های سرکوب جمهوری اسلامی، شکنجه و آزار و اذیت زندانیان و به ویژه زندانیان سیاسی است.

پیش از این هم ویدیوهایی از داخل زندان اوین که نشان‌دهنده شکنجه زندانیان است، منتشر شده بود.

یکی از این ویدیوها، ویدیوی شکنجه و بازجویی همسر «سعید امامی»، یکی از اعضای بلندپایه وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی و از عناصر اصلی قتل روشنفکران و مخالفان سیاسی نظام، در دهه ۷۰ بود.

ایران هنوز به این گزارش و تصاویر واکنشی نشان نداده است.

زندان اوین معروف‌ترین زندان ایران است که در بندهای مختلف آن زندانیان سیاسی نگه داشته می‌شوند. برخی از بندهای آن نیز تحت نظر نهادهای امنیتی نظیر اطلاعات سپاه پاسداران است.

اتحادیه اروپا فروردین ماه امسال زندان اوین را به همراه زندان مرکزی تهران بزرگ (زندان فشافویه) و زندان رجایی شهر به اتهام نقض حقوق بشر و سرکوب اعتراضات آبان ۹۸ به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرد.

قبل از آن نیز دولت دونالد ترامپ در ایالات متحده زندان اوین را در فهرست تحریم‌ها قرار داده بود.