دولت بعدی در همان سال نخست با ورشکستگی کامل روبه‌رو می‌شود!

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، عضو هیئت مدیره خانه صمت ایران سقوط قیمت‌های سهام را محتمل خواند و گفت: حدود پنج میلیون نفر افراد غیرحرفه‌ای وارد بورس و فرابورس شده‌اند.

محمد رسول سماکچی اظهار داشت: فعل و انفعالات و افزایش قیمت‌ها نشان می‌دهد بورس دچار یک وضعیت حباب‌گونه و کاملاً غیرواقعی شده است.

وی کسری بودجه و اعتبارات دولت در سال ۹۹ را مورد اشاره قرار داد و با بیان اینکه دولت برای جبران این کمبود برنامه‌ها و اقدامات متنوعی را در دستور کار خود قرار داده است عنوان کرد: انتظار داریم جلوی اقدامات عجولانه و غیرمنطقی گرفته شود.

وی با انتقاد شدید از برنامه‌هایی که اخیراً در دستور کار مدیران تراز اول اجرایی کشور و دولت در بحث گشایش اقتصادی و فروش سلف نفتی قرار گرفته است تصریح کرد: چنین رویکردهایی به‌ویژه در سال پایانی دولت مقطعی است و تنها به حجم مشکلات آینده کشور اضافه می‌کند.

وی با تذکر اینکه دولت در سال آخر کار خود یک‌سری اقدامات اقتصادی انجام می‌دهد که دولت بعدی در همان سال نخست تشکیل دولت با ورشکستگی کامل روبه‌رو می‌شود افزود: فروش املاک دولت، فروش سهام دولت در بانک‌ها، فروش سهام دولت در پتروشیمی‌ها از جمله برخی اقداماتی است که برای کسری بودجه در دستور کار قرار دارد.

وی از فروش سهام دولت در خودروسازی‌ها و نشر اوراق قرضه یک‌ساله و دوساله سخن گفت و با انتقاد از رویه فعلی دولت گفت: پرداخت بدهی به پیمانکاران توسط اوراق ۱۸ درصد که سررسید آن‌ها به دولت بعدی می‌افتد و در آخرین پرده پیش‌فروش نفت به مردم مواردی است که نمی‌توان به‌سادگی از آن گذشت.

سماکچی با ابراز اینکه در چند ماه اخیر حدود ۵ میلیون نفر افراد عادی و غیرحرفه‌ای وارد بورس و فرابورس شدند و با بازارگردانی دولتی‌ها و شبه‌دولتی‌ها قیمت‌ها را بالا می‌برند اضافه کرد: با توجه به نزدیک بودن انتخابات ریاست جمهوری امکان دارد بازارگردانی‌ها شل شود و مردمی که سهام خریدند با سقوط قیمت‌های سهام مواجه شوند.

وی شکستن حباب‌ها، سقوط قیمت‌ها در بورس و ایجاد نارضایتی شدید در مردم را اتفاقی که رخ‌ دادن آن بسیار محتمل است خواند و تصریح کرد: با توجه به اینکه دست‌اندرکاران و مسئولان دولت باور کردند که در دولت آینده جایی برای آنان وجود ندارد به‌نظر می‌رسد پیشاپیش سنگ‌های بزرگی را در مسیر آغاز به کار دولت آینده قرار می‌دهند.

عضو هیئت مدیره خانه صمت ایران با تأکید بر اینکه قضایا باید به‌شکل شفاف توسط نمایندگان دنبال شود افزود: مرکز پژوهش‌های مجلس باید سریعاً وارد عمل شود تا جلوی بدهی‌هایی که برای دولت آینده در حال ایجاد است گرفته شود.

سماکچی ضمن ابراز نگرانی شدید خود از اقدامات در دست انجام دولت و آینده‌فروشی ضمن درخواست از مدیران اقتصادی دولت برای پاسخگویی به شبهات ایجاد شده خاطرنشان کرد: امیدوارم این نگرانی‌‌ها بی‌جا باشند و مجلس یازدهم نیز طبق شعارهای داده‌ شده ضمن انجام رسالت نظارتی خود به‌شکل دقیق، از حقوق ملت نیز دفاع کند.