دولت جدید سودان مجازات‌های اسلامی را لغو کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام با اصلاح قوانین در سودان، ختنه دختران ممنوع می‌شود و زنان بدون اجازه شوهر با فرزندان خود می‌توانند سفر کنند

دولت سودان بعد از ۳۰ سال اجرای قوانین سخت‌گیر شریعت اسلامی، دست به اصلاح قوانین زده است.

بر اساس قوانین جدید سودان نوشیدن مشروبات الکلی برای غیرمسلمانان آزاد، حکم ارتداد لغو و شلاق در ملا عام ممنوع خواهد شد. همچنین زنان شوهردار بدون اجازه شوهر با فرزندانشان می‌توانند سفر کنند و ختنه دختران نیز ممنوع اعلام شده است.

نصرالدین عبدالباری وزیر دادگستری سودان روز یکشنبه اعلام کرد ختنه، یا همان مثله کردن اندام جنسی دختران از این به بعد جرم است و تا سه سال می‌تواند زندان داشته باشد.

وی گفت تمامی قوانین ناقض حقوق بشر در سودان لغو خواهد شد.

عمر البشیر دیکتاتور سابق سودان که مجازات‌های اسلامی را سرلوحه دستگاه قضایی خود کرده بود، بعد از سه دهه حکمرانی، در نهایت فروردین سال گذشته بعد از ماه‌ها اعتراضات مردمی، توسط ارتش از قدرت ساقط شد.

البشیر با اتهامات جرائم جنگی و نسل‌کشی ۳۰۰ هزار نفر در دارفور مواجه است.
بهمن‌ ماه پارسال دولت سودان با تحویل البشیر به دیوان کیفری بین‌المللی مستقر در لاهه هلند موافقت کرد و این توافق بعد از مذاکرات میان دولت و شورشیان منطقه دارفور حاصل شده است.

عمر البشیر از طرف دیوان کیفری بین‌المللی همچنین متهم است که موجب آوارگی ۳.۵ میلیون نفر شده است.

وی آذر ماه پارسال در حالی که درون یک قفس آهنی نشسته بود، در دادگاهی در سودان به اتهام فساد مالی به دو سال بازداشت در مرکز بازپروری محکوم شد.