دولت روحانی در کما؛ واعظی یکه‌تازِ میدان

در روزهایی که خبر استعفای محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و دورکاری او از منزل به خاطر اختلاف نظر با حسن روحانی رئیس جمهور به گوش می رسد، حواشی یک شرکت معدنی هیات دولت را تحت الشعاع خود قرار داده است. در هفته‌های گذشته هیات مدیره قانونی شرکت سنگ آهن گهرزمین با توجه به اختیارات قانونی مستظهر به قانون تجارت و ضوابط و مقررات قانونی حکمرانی شرکتی، مدیرعامل سابق را برکنار و شخص دیگری را جایگزین او نموده است. حواشی بسیار زیاد مدیریت طولانی مدیرعامل سابق بر این شرکت ثروتمند باعث بروز شائبه‌های بسیار فراوانی شده است که ادامه‌ی فعالیت‌های این شرکت در مقاطعی عملا مختل شده بود.

تغییر قانونی مدیرعامل این شرکت باعث شد تا زخم کهنه و ممتد اختلاف قدیمی بر سر این موضوع مجددا سر باز کند و دوئلی تمام عیار میان دفتر رئیس جمهور با حضور آقایان واعظى رئیس دفتر رئیس جمهور و از طرفی دیگر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و جعفر سرقینی سرپرست فعلی وزارت صمت شکل بگیرد. پس از عزل مدیرعامل سابق توسط هیات مدیره شرکت، محمود واعظی در نامه‌ای خطاب به جعفر سرقینی پاسخ حسن روحانی به نامه محمدرضا پور ابراهیمی را ارسال می‌کنند:

در زمان سرپرستی جنابعالی هیچ عزل و نصبی در وزارت صمت صورت نگیرد.

فارغ از آنکه دخالت آشکار رئیس دفتر رئیس جمهور در عزل و نصب مدیر یک شرکت بورسی و همچنین ایجاد شائبه‌های فراوان مبنی بر اینکه چرا چنین موضوعی تا این حد برای دفتر رییس جمهوری تا این حد حیثیتی و دامنه‌‌دار شده که بستری برای اختلاف میان اعضای هیات دولت شود. مگر چه منافعی در حفظ مدیرعامل سابق متصور است که دفتر ریاست جمهوری اسلامی ایران یک تغییر قانونی را بر نتافته و در این وانفسای مشکلات اساسی کشور، هم و غم و توان خود را در جلوگیری از این امر و ابقای مدیر عامل سابق معطوف نموده است؟

به نظر می‌رسد سکان هدایت دولت حسن روحانی از دست او خارج شده است. از گذشته حرف و حدیث‌های فراوانی در خصوص آنکه محمود واعظی رئیس جمهور واقعی است و همه فعل و انفعالات درون دولت با نظر مستقیم شخص وی صورت می‌گیرد وجود داشت اما تا به امروز این موضوع به این حد آشکار نشده بود. در دولت محمود احمدی‌نژاد پس از آنکه مقام معظم رهبری به صورت کتبی با حضور اسفندیار رحیم مشایی به عنوان معاون اول دولت مخالفت کردند، وی به عنوان رئیس دفتر رئیس جمهور برگزیده شده و بنا بر ادعای اصولگرایان عنان محمود احمدی‌نژاد را کاملا به دست داشت. حال گویی باز این تجربه تلخ در دولت دوم حسن روحانی نیز تکرار شده است و محمود واعظی یکه‌تاز واقعی میدان در دولت دوازدهم است

گفتنی است پیش از آن اسحاق جهانگیری معاون اول دولت به خاطر دخالت‌های دفتر رئیس جمهور در خصوص موضوعات مطروحه همین شرکت بورسی استعفاء داده بود که با وساطت سید محمد خاتمی موضوع فیصله پیدا کرده بود.

این بار چطور؟ آیا آنطور که ظاهرا محمود واعظی گفته «من اجازه نمی‌دهم»!! هیات مدیره شرکت و وزارت صمت موفق به این تغییر قانونی و غلبه بر اراده لایزال رئیس دفتر رییس‌جمهور خواهند شد یا خیر؟