دولت روحانی در ۱۴۰۰ از چه کسی پشتیبانی می‌کند؟

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ در بازار داغ اخبار و شایعه‌های انتخاباتی برخی منابع از اعلام حمایت دولت از چهره‌هایی خاص از نوبخت و واعظی تا آذری‌جهرمی، ظریف و این روز‌ها لاریجانی، می‌گویند.


علی صوفی فعال سیاسی اصلاح‌طلب در این باره به فرارو گفت: چون دولت، منتسب به حزب اعتدال و توسعه است و اعضای این حزب در سطوح بالای دولتی از فرصت پیش‌آمده برای کادرسازی و تقویت حزب اعتدال و توسعه استفاده کردند بنابراین دولت در جریان انتخابات آینده مانند انتخابات گذشته جهت‌گیری خواهد داشت و از کاندیدای مشخصی حمایت می‌کند.


وی افزود: دولت به‌عنوان حزب اعتدال و توسعه، چون دولت که حق ورود در انتخابات را ندارد و فقط مجری انتخابات است و به لحاظ سیاسی نمی‌تواند جهت‌گیری کند. اما این‌که آیا دولت به اجماع اصلاح‌طلبان خواهد پیوست یا خود به‌تنهایی از کاندیدایی خاص حمایت می‌کند موضوعی است که بعداً مشخص خواهد شد.


از نظر صوفی همچنین با توجه به این‌که مجلس وابسته به جریان رقیب آقای روحانی است و شعار انتخاباتی این جریان مقابله با این دولت و حتی استیضاح رییس جمهور بوده قطعا نزاع میان دولت و مجلس به انتخابات هم کشیده خواهد شد.


این فعال سیاسی با اشاره به اهداف انتخاباتی برخی مصوبات مجلس بیان کرد: دولت آقای روحانی در کنار ضعف‌هایش در سیاست داخلی، در سیاست خارجی بویژه در مذاکرات هسته‌ای درخشید و توانست حمایت مقام معظم رهبری و مجلس را جلب کند. بنابراین، چون دولت آقای روحانی از یک طرف وابسته به حزب اعتدال و توسعه و از طرفی هم جریان اصلاح‌طلب است و این قابلیت‌ها را از خودش نشان داده پس این‌ها هنوز نقطه امید مردم هستند. همین باعث نگرانی نمایندگان مجلس و اصولگرایان شده است.


وی درباره چهره‌های مورد نظر دولت در انتخابات ۱۴۰۰ با اشاره به نوبخت، واعظی، لاریجانی و ظریف عنوان کرد: آقای ظریف به دلیل این‌که در سیاست خارجی قابلیت خودش را نشان داده و مسائل داخلی ربطی به ایشان نداشته شانس دارد به ویژه حالا که مسائل بین‌المللی هم حائز اهمیت است. برای همین هم از یک‌سال پیش تا الان جناح رقیب پروژه تخریبش را آغاز کرده است. اما آقای ظریف می‌گوید نمی‌خواهم نامزد شوم. از سویی هم این‌که یک نفر تخصصی داشته باشد تا جامعیت لازم برای ریاست جمهوری، دو مسئله است. باید دید آیا آقای ظریف اساساً این قابلیت را در خود می‌بینند؛ آن هم با توجه به این‌که حجم وسیعی از کار‌های رئیس جمهور به سیاست داخلی مربوط است نه سیاست خارجی.


صوفی درباره حمایت دولت از لاریجانی هم ادامه داد: ایشان هم که در مجلس بوده و نارضایتی مردم در شرایط فعلی متوجه مجلس، دولت و کل حاکمیت است. حزب اعتدال و توسعه اگر می‌خواهد روی ایشان سرمایه‌گذاری کند باید این را در نظر بگیرد آیا او کسی است که مورد اقبال عمومی مردم قرار می‌گیرد؛این تعیین‌کننده است.