دولت سایه

✍️حسین فرزین

سعید جلیلی در جریان کودتای انتخاباتی ۸۸ در کنار دولت احمدی نژاد بود. او متهم به ابلاغ دستور سرکوب و فاجعه زندان کهریزک به کمک قاضی سعید مرتضوی دادستان وقت تهران است.

مذاکره کننده اتمی ایران بود و در واقع فلج کننده مذاکرات اتمی. پیامدهای آن فلج مذاکرات و شعارهای احمدی نژاد تحریم های وقت و رفتن پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل و قرار گرفتن ایران در زیر بند ۷ این شورا بود که حمله نظامی به ایران را مجاز میدانست.

در پایان این ماموریت ها نامزد ریاست جمهوری در سال ۹۲ شد که با شکست سنگین روبرو شد، اما به حکم رهبر شد نماینده وی در شورای عالی امنیت ملی!

او که از مریدان آیت الله مصباح یزدی بود و هست در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ کنار رئیسی قرار گرفت.

رئیسی نیز در آن انتخابات شکست سختی خورد و پس از این شکست به حکم رهبر شد رئیس قوه قضائیه.

جلیلی که در کارزار انتخاباتی ۹۶ در کنار رئیسی و در لیست کابینه احتمالی او بود، پس از این مرحله رهبر دولت سایه را که از سال ۹۲ علیه دولت روحانی تشکیل شده بود در دست گرفت.

دولتی که کانون آن در مشهد بود و از حمایت رئیسی در تهران، علم الهدا امام جمعه مشهد و صاحبان موسسات اعتباری و بانک های خصوصی که دولت کمر به کنترل و حذف آنها از صحنه اقتصادی گرفته بود برخوردار شد.

پیوندش را با بیت رهبری حفظ کرد و دست فرماندهان سپاه نیز پشتش بود.

در طول دوران دوم ریاست جمهوری روحانی بارها از کارشکنی دولت سایه سخن گفته بود، اما هیچکس نمی گفت رهبری این دولت سایه که چماق لای چرخ دولت می گذارد کیست؟

حالا بار دیگر شانه به شانه ابراهیم رئیسی به صحنه انتخابات ۱۴۰۰ بازگشته است و می خواهد جانشین ظریف شده و وزیر خارجه دولت رئیسی شود.

البته اگر رئیسی در رقابت با لاریجانی و جهانگیری جان سیاسی خود را بتواند از میدان این انتخابات نجات بدهد.

در ابتدای کارزار انتخاباتی و با این خوش خیالی که رئیسی قطعا رئیس جمهور آینده است، روز گذشته با سران اتحادیه اصناف دیدار و برای آنها سخنرانی کرد.

او در این سخنرانی عملا گفت که دولت رئیسی، دولت اصناف و تجار خواهد بود.

حزب موتلفه با آگاهی از همین پیش بینی بلافاصله پس از ثبت نام ابراهیم رئیسی حمایت کامل خود از او را اعلام کرد!

حزبی که ۴۱ سال در جمهوری اسلامی، اصناف و اتحادیه های آنها و شبکه سنتی بازار و تجارت را رهبری می کند.

سعید جلیلی در دیدار با اصناف برای نخستین بار اعتراف کرد که در چهار سال گذشته او رهبری دولت سایه را علیه دولت روحانی برعهده داشته است.

البته نامی از همراهان و همکارانش نیآورد.

او عضو مجمع مصلحت نظام نیز هست.