دومین تماس تلفنی مکرون با رئیسی: مذاکرات هسته‌ای وین به سرعت از سر گرفته شود/ ما با مذاکره مفید مخالفتی نداریم

پایگاه خبری / تحلیلی نگامخبرگزاری ایرنا از تماس تلفنی روسای جمهور ایران و فرانسه در روز یکشنبه ۱۴ شهریور خبر داده که در آن موضوعات گسترده‌ای از جمله مذاکرات هسته‌ای مورد بحث قرار گرفته است.

این گزارش می‌گوید، امانوئل مکرون در تماس خود با ابراهیم رئیسی ابراز امیدواری کرده است که مذاکرات هسته‌ای وین با حضور ایران به سرعت از سر گرفته شود.

یک روز قبل از این تماس تلفنی، آقای رئیسی در یک مصاحبه تلویزیونی گفته بود که دولت او «ابایی از گفت‌ وگو و مذاکره ندارد اما آمریکایی‌ها و غربی‌ها به دنبال گفت‌وگو همراه با فشار هستند».

او تاکید کرد که در پی رفع تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران است و با این رویکرد مذاکره را در دستور کار دولت خود قرار داده «اما نه با فشاری که غرب دنبال می‌کند».

تاکنون شش دور مذاکره برای احیای برجام در وین برگزار شده است، اما به دنبال پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری این مذاکرات به درخواست تهران متوقف شده و هنوز از سر گرفته نشده است.

فرانسه اما به همراه بریتانیا و آلمان که در این مذاکرات حضور دارند خواستار ازسرگیری هر چه زودتر مذاکرات هستند.

گزارش ایرنا بیان می‌کند که روسای جمهور ایران و فرانسه در مکالمه روز یکشنبه خود بر «بازنگری در روابط دو کشور» و «توسعه» آن تاکید کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، ابراهیم رئیسی به آقای مکرون گفت: «دولت ایران از توسعه روابط با فرانسه به‌ویژه در زمینه های اقتصادی و تجاری استقبال می‌کند و آمادگی داریم همکاری‌های جامع با اروپا را از فرانسه آغاز کنیم.»

امانوئل مکرون نیز اظهار داشت: « باید حرکت جدیدی با محورهای جدید در روابط دو کشور در زمینه های دوجانبه و در زمینه های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و همکاری های منطقه ای آغاز کنیم.»

تحولات افغانستان، عراق و لبنان از دیگر موضوعات مکالمه روسای جمهور ایران و فرانسه بوده که ایرنا به آن اشاره کرده است.

این دومین تماس تلفنی امانوئل مکرون و ابراهیم رئیسی در کمتر از یک ماه است.