دومین حمله اسرائیل به سوریه ظرف یک هفته؛ انبار تسلیحاتی حزب‌الله لبنان هدف حمله بوده است

پایگاه خبری / تحلیلی نگاممنابع نظامی سوری گفته‌اند که پدافند هوایی این کشور حمله موشکی اسرائیل به قصیر در استان حمص را ختثی کرده است. دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرده که انبار تسلیحاتی حزب‌الله لبنان هدف حمله بوده است.

خبرگزاری دولتی سوریه “سانا” از دومین حمله هوایی اسرائیل به این کشور ظرف هفته جاری و بر جای گذاشته شدن خسارات مادی گزارش داد.

حمله اوایل روز پنجشنبه ۲۲ ژوئیه (۳۱ تیر) صورت گرفته است. سانا از قول یک مقام نظامی که نامش برده نشده، از سرنگونی چند موشک‌ با کمک پدافند هوایی در منطقه قصیر خبر داده اما مشخص نکرده که چه اهدافی مورد حمله بوده‌اند.

تل آویو هیچ توضیحی در باره این خبر نداده است. هم‌زمان میشل عون، رئیس جمهور لبنان از وزیر خارجه خود خواسته که سازمان ملل را به اعتراض نسبت به استفاده از حریم هوایی این کشور در عملیات علیه سوریه فرا بخواند. در عین حال، رسانه‌های لبنانی اعلام کرده‌اند که یک موشک در روستای “لحفد” در نواحی مرزی سقوط کرده است.

ویدئویی که سکنه روستا از محل اصابت موشک گرفته‌‌اند و در شبکه‌های اجتماعی پخش شده، جمعیتی را نشان می‌دهد که دور دهانه یک گودال و یک موشک جمع شده‌‌‌اند. یکی از این افراد می‌گوید: «اگر راکت ۵۰۰ متر دورتر فرود می‌آمد، خانه‌های زیادی تخریب می‌شد.»

اسرائیل تا کنون بارها مواضع شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه را هدف قرار داده اما انجام چنین عملیاتی را معمولا نه تایید می‌کند و نه تکذیب.

شامگاه دوشنبه ۱۹ ژوئیه نیز سوریه از حمله هوایی اسرائیل به مواضعی در شمال حلب خبر داده و ابعاد آن و خسارات وارده را ناچیز خوانده بود. طبق اعلام سازمان ناظر بر حقوق بشر سوریه (مستقر در لندن)، آن حمله متوجه انبار تسلیحاتی جمهوری اسلامی و شبه‌نظامیانی بوده که در منطقه سفیره حلب تحرکات دارند.

این سازمان که رویدادهای سوریه را رصد و گزارش می‌کند، با تایید حمله روز پنجشنبه، انبار مهمات شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان در حمص را هدف عملیات دانسته است.

شبه‌نظامیان حزب‌الله و نیروهای جمهوری اسلامی که “مدافعان حرم” نامیده می‌شوند، برای بازپس گیری مناطق متصرفی اپوزیسیون، به بشار اسد کمک می‌کنند.

از دیگر سو، ارتش اسرائیل اعلام کرده که دو نفر را که از جنوب لبنان وارد خاک این کشور شده‌بودند، دستگیر کرده است. در بیانیه ارتش اسرائیل آمده که ظاهرا این دو مظنون در جست‌وجوی کار از مرز عبور کرده‌اند.