دومین حمله به جنوب عربستان طی ۲۴ ساعت گذشته؛ در حمله پهپادی به جنوب عربستان دست‌کم ۸ نفر مجروح شدند

پایگاه خبری / تحلیلی نگامبر اساس اعلام ائتلاف نظامی علیه شورشیان حوثی یمن که رهبری آن را عربستان سعودی بر عهده دارد صبح سه‌شنبه، ۳۱ اوت در یک حمله پهپادی به فرودگاه ابها دست‌کم هشت نفر مجروح شدند.

شبکه خبری العربیه به نقل از بیانیه فرماندهی ائتلاف می‌گوید این دومین حمله به جنوب عربستان طی ۲۴ ساعت گذشته بوده و مسئولیت آن متوجه شیعیان حوثی مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران است.

بنابر این گزارش، در بیانیه این فرماندهی آمده است: «در نتیجه این حمله، یک هواپیماى غیرنظامى از نوع ایرباس ۳۲۰ آسیب دیده و بخش‌هایی از شیشه‌های جلویی آن خرد شد. همچنین برخی از تجهیزات پشتیبانی در محوطه فرودگاه نیز آسیب دیده است.»

مطابق این بیانیه حوثی‌های یمن شامگاه دوشنبه نیز یک موشک بالستیک به سمت جنوب عربستان شلیک کرده‌اند که به وسیله سامانه پدافند ضد هوایی رهگیری و در منطقه نجران منهدم شده است.

عربستان سعودی می‌گوید روز یک‌شنبه نیز سه پهپاد انفجاری شیعیان حوثی را منهدم کرده است. در همین روز برخی منابع خبری از کشته شدن دست‌کم ۳۰ سرباز دولت مورد حمایت ریاض در یمن بر اثر حمله شورشیان به یک پایگاه نظامی در جنوب این کشور خبر داده بودند.

اتهام تجهیز حوثی‌ها به جمهوری اسلامی

عربستان سعودی و متحدان منطقه‌ای و غربی آن جمهوری اسلامی را به تامین مالی، آموزش و تجهیز شورشیان حوثی متهم می‌کنند.

جمهوری اسلامی حمایت از شیعیان حوثی را “معنوی و مستشاری” عنوان کرده و اتهام ارسال تجهیزات جنگی برای آنها را رد می‌کند.

با این همه تا کنون شواهد زیادی در مورد ارسال سلاح از ایران برای حوثی‌ها و آموزش و کمک به آنها برای تولید پهپاد و موشک منتشر شده است.

دبیرکل سازمان ملل، آنتونیو گوترش نیز یک سال پیش در یکی از گزارش‌های خود تائید کرد که موشک‌هایی که از یمن به سمت اهدافی در عربستان پرتاب شده‌اند “منشاء ایرانی” داشته‌اند.

جنگ داخلی و دخالت کشورهای خارجی در یمن که سال ۲۰۱۵ آغاز شد هزاران قربانی گرفته و بخش بزرگی از جمعیت را دچار آوارگی و گرسنگی کرده است.

تا کنون تمام تلاش‌های بین‌المللی برای خاتمه دادن به جنگ داخلی و بحران یمن بی‌نتیجه مانده و با ادامه درگیری‌ها شهروندان غیرنظامی قربانیان اصلی خشونت و کمبود مواد غذایی و دارو هستند.