دونالد ترامپ : ادعای سقوط هواپیمای اوکراینی در ایران به دلیل نقص فنی مشکوک است

پایگاه خبری / تحلیلی نگامترامپ در کاخ سفید در خلال پاسخگویی به سوالات خبرنگاران در خصوص مسائل روز گفت: احتمال سقوط هواپیمای اوکراینی به دلیل نقص فنی مشکوک به نظر می رسد

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفت ادعای سقوط هواپیمای اوکراینی در ایران به دلیل نقص فنی مشکوک است.

ترامپ در کاخ سفید در خلال پاسخگویی به سوالات خبرنگاران در خصوص مسائل روز گفت: احتمال سقوط هواپیمای اوکراینی به دلیل نقص فنی مشکوک به نظر می رسد.

ترامپ:

“تردید دارم. دیگران نیز مشکوکند. این یک فاجعه است. ممکن است کسانی مرتکب اشتباه شده باشند. در منطقه خطرناکی پرواز می کرد. ممکن است کسانی در آنجا مرتکب اشتباه شده باشند. بعضی ها از سقوط هواپیما به دلیل نقص فنی سخن می گویند. به نظر من جای سوال دارد. واقعیت را نمی دانم. احساس بدی دارم. به نظرم اتفاق بدی در آنجا رخ داد”.

بوریس جانسون نخست وزیر انگلستان نیز خواستار انجام تحقیقاتی شفاف و اطمینان بخش در این مورد شد.

جانسون در بیانیه خود در خصوص سانحه بوئینگ ۷۳۷ اوکراین و کشته شدن ۱۷۶ نفر گفت: معلومات نشان می دهد هواپیمای اوکراینی با موشک پرتاب شده از سوی ایران ساقط شده است. این موضوع ممکن است غیر عمدی باشد”.

یک سخنگوی دولت انگلستان نیزگفت:

“نمی خواهم شایعه سازی کنم ولی گزارشهایی که به دستمان رسیده نگران کننده است”.

جاستین ترودو نحست وزیر کانادا نیز اعلام کرد سازمان اطلاعات کانادا به دلایلی دست یافته که نشان می دهد هواپیمای اوکراینی با موشک پرتاب شده از سوی ایران و به شکلی اتفاقی سقوط کرده است.

ترودو طی یک کنفرانس خبری با استناد به شواهد و اطلاعاتی که خود دست یافته و یا از دیگر  متحدین به دست آورده‌اند گفت:

“بر اساس اطلاعاتی در دست هواپیمای اوکراینی با اصابت یک موشک زمین به هوای ایرانی سقوط کرده است”.

ترودو پاسخ روشنی به سوالاتی در خصوص نوع موشک پرتابی و نحوه اصابت موشک نداد ولی تاکید کرد به اطلاعات بسیاری که در دست هست اطمینان دارند.

ترودو افزود برخی از دیپلماتهای کانادایی از طریق ترکیه راهی ایران شده‌اند و مقامات ایرانی اعلام کرده‌اند که به دپیلماتهای کانادایی ویزا خواهند داد.

در مقابل علی ربیعی سخنگوی دولت ایران نیز ادعاها مبنی بر سقوط هواپیمای اوکراینی به دلیل اصابت موشک ایرانی را عملیات روانی آمریکا دانست.

ربیعی طی بیانیه‌ای اعلام کرد سازمان هواپیمایی ایران کمیته بررسی را بر اساس مقررات سازمان هوانوردی بین المللی غیر نظامی ایکایو تشکیل داده است و سانحه با شفافیت، دقت و سرعت تمام، بررسی می شود.

علی عابد زاده رئیس سازمان هواپیمایی ایران نیز گفت:

“هواپیما در حین پرواز آتش گرفت و سپس منفجر شد”.

“هواپیما قبل از سقوط ظاهرا درصدد بازگشت به فرودگاه بود ولی سقوط کرد. هواپیما آتش گرفته بود و پس از برخورد به زمین منفجر شد”.

روز چهارشنبه گذشته یک هواپیما متعلق به اوکراین با ۱۷۶ مسافر مدت کوتاهی پس از برخاستن از فرودگاه امام خمینی تهران سقوط کرد.

این هواپیما با ۸۲ شهروند ایران، ۶۳ کانادایی، ۱۱ اوکراینی،  10 سوئدی، ۴ افغانستانی، ۳ آلمانی و ۳ شهروند کشور انگلستان به همراه ۹ خدمه پرواز سقوط کرد.

گمانه زنی‌ها به دلیل همزمانی حمله موشکی ایران به پایگاههای آمریکا در عراق و سقوط این هواپیما ادامه دارد.