دونالد ترامپ: فروش نفت‌ ایران حتی از آنچه فکر می‌کردم کمتر است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، گفت: میزان فروش نفت حتی از پیش‌بینی‌های انجام شده در خصوص تاثیر تحریم‌ها بر صادرات نفت ایران نیز کمتر است.

به گزارش ایران اینترنشنال، ترامپ عصر یکشنبه ۲۷ مرداد هنگامی که در پایان تعطیلات خود نیوجرسی را به مقصد واشنگتن ترک می‌کرد، در واکنش به پرسشی درباره رفع توقیف نفتکش ایرانی در جبل الطارق، گفت: «ایران می‌خواهد مذاکره کند اما نمی‌داند چطور شروع کند.»

رییس جمهوری آمریکا گفت: «آن‌ها مردم مغروری هستند اما اقتصادشان درحال سقوط است، وضعیت بدی دارند، نمی‌توانند نفت‌ بفروشند،  از زمان آغاز تحریم‌ها فروش نفت ایران کمتر هم شده و فروش نفت‌ آنها حتی از آن چه فکر می‌کردم کمتر است.»

ترامپ با تاکید براینکه ایرانی‌ها می‌خواهند معامله کنند اما هنوز راهش را پیدا نکرده‌اند، گفت: «ما می‌توانیم کاری را خیلی سریع انجام دهیم اما آن‌ها نمی‌دانند چطور شروع کنند.»

سخنان دونالد ترامپ درحالی بیان شد که نفتکش ایرانی گریس۱ که به «آدریان دریا۱» تغییر نام داده درحال ترک جبل الطارق بود و ساعتی پیش وارد آب‌های بین المللی شد و به سوی شرق مدیترانه در حرکت است.

عصر شنبه گذشته اعلام شد که دادگاه منطقه کلمبیا حکم توقیف نفتکش گریس۱ را به استناد قوانین مربوط به کلاهبرداری بانکی، پولشویی و تامین مالی از تروریسم صادر کرده است.

در این حکم به اسنادی اشاره شده که به دادگاه ارائه شده است نشان می‌دهد آمریکا، سپاه پاسداران را که در فهرست گروه‌های تروریستی خارجی آمریکا قرار دارد متهم کرده که برای فرستادن نفت به سوریه، از نظام مالی آمریکا به صورت غیرقانونی استفاده کرده است.

بر اساس مدارک دادگاه، این کشتی سفرهای مشکوکی داشته و شبکه‌ای از شرکت‌های صوری کمک کرده‌اند که میلیون‌ها دلار را پولشویی کند.

این حکم درحالی از سوی دادگاهی در ایالات متحده صادر شد که دولت جبل‌الطارق روز یک‌شنبه ۲۷ مرداد اعلام کرد که نمی‌تواند درخواست آمریکا برای توقیف گریس۱ را اجرا کند چرا که جبل‌الطارق تابع قوانین اتحادیه اروپا است.