دو انفجار در نفتکش ایران در دریای سرخ


  • حمید آصفی / منبع:‌ کانال تلگرامی تحلیل زمانه

در رابطه با دو انفجاری که در نفتکش ایرانی در دریای سرخ روی داد، احتمال زیاد می‌رود که، در واکنش ارتش عربستان به حمله نظامی به تاسیسات نفت آرامکو در شمال شرق آن کشور صورت گرفته باشد. حمله موشکی به نفتکش ایرانی که در فاصله شصت کیلومتری از بندر جده در عربستان رخ داد، پیامی به حکومت ایران است که، از این پس اقدامات تجاوزکارانه ایران علیه عربستان، بی‌پاسخ نخواهد ماند! پس این خوش‌خبری‌های پیام صلح هرمز و پیام بن سلمان به ایران و میانجی‌گری پاکستان به کجا رسیده است؟

این حمله موشکی می‌تواند، آغاز جنگ نفتکش‌ها بین عربستان و حکومت ایران، و مقدمه‌ی حوادث بیش‌تری باشد.

عربستان در این مدت با ارسال سیگنال‌های صلح و دوستی، در واقع زمانی برای فروکش کردن تنش لازم داشت، و در همین مدت، مشغول جمع‌آوری ادله برای اثباتِ دست داشتن حکومت ایران در حمله به تاسیسات آرامکو بوده است، و در اجلاس سازمان ملل آنها را نشان داد، هرچند هیچ کشوری به حمایت از عربستان وارد میدان نشد.

اگر این حمله به نفتکش ایرانی کار عربستان باشد، با این انگیزه است که، با زدن این نفتکش، هم اعاده‌ی حیثتی برای قدرت خود در نزد اعراب کند، و هم سبب شود که حکومت ایران در برابر چنین واکنشی از جانب عربستان، متقاعد گردد که، ادامه‌ی ناامن‌سازی در خلیج فارس، به سودش نیست، و از این اقدامات دست بکشد.

⭐️ اما چرا الان؟

بعد از حمله به آرامکو، عربستان سعودی تلاش نمود که همه‌ی مدارک لازم را برای اثبات مجرم بودن حکومت ایران ارائه دهد. سه کشور اروپایی نیز حکومت ایران را مقصر اعلام نمودند، و آمریکا نیز همین موضع را گرفت، اما ترامپ به هیچ اقدام نظامی برای مجازات کردن حکومت ایران دست نزد، لذا عربستان به این نتیجه رسید که، به تنهایی باید وارد میدان شود.

فاز تازه تنش‌ها دارد از راه می‌رسد، در کنار حمله ترکیه به سوریه، و بد عهدی ترامپ نسبت به کردهای سوریه، و التهاب تازه در جنگ داخلی سوریه، امروز جواد ظریف در حساب توییتری خود نوشت که: اگر امنیت برای ایران در خلیج فارس وجود نداشته باشد، برای هیچ کس وجود نخواهد داشت، یعنی موج تنش در خلیج فارس می‌تواند آغاز شود، بدون اینکه واکنش بین‌المللی را به همراه داشته باشد.

حوثی‌ها نیز در هفته های اخیر تهدید کردند که نه تنها به تعرض علیه عربستان ادامه خواهند داد، بلکه آن‌ها به زودی عملیاتی را نیز علیه امارات عربی متحده نیز آغاز خواهند کرد، و اسرائیل نیز به شدت نسبت به نفوذ و قدرت یافتن ایران در منطقه و تهدید روزمره و هر روزه‌ی کشورش، با صدای هر روز بلندتر، هشدار داده است.