دو ایرانی به جرم جاسوسی در آمریکا به زندان محکوم شدند

پایگاه خبری / تحلیلی نگامیک قاضی فدرال آمریکا دو ایرانی را در این کشور به جرم جاسوسی از گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی و همچنین گروه‌های یهودی به زندان محکوم کرد.

سایت خبری یونایتد پرس، پنج‌شنبه ۲۶ دی، به نقل از دستگاه قضایی آمریکا، هویت این دو ایرانی را احمدرضا محمدی دوستدار، ۳۹ ساله،  دارای تابعیت ایرانی و آمریکایی، و مجید قربانی، ۶۰ ساله، مقیم کالیفرنیا، معرفی کرد.

محمدی دوستدار به ۳۸ ماه زندان همراه با ۳۶ ماه آزادی تحت‌نظر و پرداخت جریمه ۱۴ هزار ۱۵۳ دلاری و قربانی نیز به جرم جاسوسی و نقض تحریم‌های آمریکا به ۳۰ ماه زندان و ۳۶ ماه آزادی تحت‌نظر محکوم شدند.

این افراد به عنوان «ماموران دولت ایران» به «فعالیت علیه آزادی بیان» و نقض «حق برگزاری اجتماع مسالمت‌آمیز در آمریکا» متهم شده‌‌اند.

شکایت از این دو ایرانی پس از آن صورت گرفت که آنها از ساکنان و اتباع آمریکایی که عضو سازمان مجاهدین خلق بودند، جاسوسی کردند.

دستگاه قضایی آمریکا اعلام کرد که این دو با انتقال اطلاعات درباره اعضای سازمان مجاهدین خلق به وزارت اطلاعات ایران، زمینه را برای تحت فشار قرار دادن خانواده این افراد فراهم می‌کردند.

قربانی با حضور در یکی از راهپیمایی‌های سازمان مجاهدین در شهر نیویورک اقدام به عکاسی از افراد حاضر در تجمع کرده بود.

دوستدار نیز از مراکز یهودیان آمریکا در شیکاگو عکس‌برداری کرده بود.

قربانی در اوت ۲۰۱۸ و محمدی دوستدار در ماه سپتامبر همان سال دستگیر شدند. پیشتر دوستدار در بازجویی‌هایش اعتراف کرده بود که در سه سفر به آمریکا به دیدار قربانی رفته و دستورالعمل‌های دولت جمهوری اسلامی ایران را به او ابلاغ کرده است.