دو فعال حقوق زنان ایران به مجموعا ۱۵ سال زندان محکوم شدند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ بنابه گزارش‌ها هدی عمید، وکیل دادگستری، و نجمه واحدی، جامعه شناس، که هر در زمینه حقوق زنان در ایران فعالیت می کنند در یک شعبه دادگاه انقلاب به ترتیب به ۸ سال و ۷ سال حبس محکوم شده اند.

این دو در دادگاه انقلاب تهران – شعبه ۱۵ – به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی همچنین به ممنوعیت از فعالیت اجتماعی محکوم شدند.

بر اساس این حکم هدی عمید به ۸ سال حبس، ۲ سال محرومیت از برخی حقوق اجتماعی و ۲ سال محرومیت از اشتغال به وکالت دادگستری و نجمه واحدی به ۷ سال حبس و ۲ سال محرومیت از برخی حقوق اجتماعی محکوم شدند.

این حکم در مرحله بدوی صادر شده و قابل تجدیدنظرخواهی در دادگاه تجدید نظر استان تهران است.

به گزارش هرانا آنها در تابستان ۱۳۹۷ توسط نیروهای اطلاعات سپاه “همزمان با شروع موج جدید فشارهای قضایی بر وکلای دادگستری و فعالین حقوق زنان” بازداشت شده بودند، با این حال در آذرماه همان سال با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند.

اتهام آنها “همکاری با دولت متخاصم آمریکا علیه جمهوری اسلامی در موضوع زنان و خانواده” بود.

هدی عمید و نجمه واحدی برای زنان علاقه‌مند “کارگاه‌های آموزشی شروط عقد و ازدواج” برگزار می‌کردند.

روز چهارشنبه این هفته گزارش شده بود که فاطمه تمیمی، فعال فرهنگی اهل خوزستان، توسط ماموران اداره اطلاعات در منزل خود در شهر جراحی (چمران) شهرستان ماهشهر بازداشت شده است.

خانم تمیمی در زمینه ادبیات کودک فعال بود و قصه‌ها، لالایی‌ها و ترانه‌ها به زبان عربی را جهت ثبت تاریخ شفاهی روستا به روستا جمع آوری می‌کرد.

فاطمه تمیمی که خود را در شبکه‌های اجتماعی عکاس خبری، گزارشگر، کارگردان و فعال فرهنگی معرفی کرده تا کنون چندین مستند کوتاه درباره فقر، اعتیاد، بیکاری و مشکلات اجتماعی مردم عرب اهواز تهیه کرده است.