دو متهم اقتصادی در تهران اعدام شدند

 

نگام ، حقوق بشر _ وحید مظلومین (معروف به سلطان سکه) و محمد اسماعیل قاسمی دو متهم اقتصادی که به مرگ محکوم شده بودند، سحرگاه روز چهارشنبه ۲۳ آبان، حکم اعدامشان با حضور جمعی در تهران به مرحله اجرا در آمد.

 

 

به گزارش سحبانیوز سایت حقوق بشر ایران ، سحرگاه امروز چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ حکم “وحید مظلومین” (معروف به سلطان سکه) فرزند حبیب‌الله و “محمد اسماعیل قاسمی” فرزند غلامعلی که به اتهام “افساد فی‌الارض از طریق تشکیل شبکه فساد اخلال در نظام اقتصادی و ارزی و پولی کشور با انجام معاملات غیرقانونی و غیرمجاز و قاچاق عمده و کلان ارز و سکه” به اعدام محکوم گردیده‌ بودند، به اجرا گذاشته شد.

از آن‌جایی که مقام‌های قضائی، وحید مظلومین را متهم کرده بودند در مدت دو ماه ‌«حدود دو تُن» سکه خرید و فروش کرده، رسانه‌های داخل ایران او را «سلطان سکه» لقب دادند. آقای قاسمی نیز یکی دیگر از فروشندگان سکه بود که بازداشت شده بود.

غلامحسین اسماعیلی رئیس کل دادگستری استان تهران، ۱۷ آبان ماه از انجام مقدمات اجرای حکم اعدام او خبر داده و گفت بود «این حکم کمتر از یک ماه آینده اجرا خواهد شد».

خبرگزاری‌های داخل ایران به نقل از دادسرای عمومی و انقلاب تهران می‌گویند «شعبه چهل و یکم دیوان عالی کشور با رسیدگی دادنامه صادره در مورد متهمین، اعدام را تائید کرد و پس از قطعیت حکم وحید مظلومین و محمد اسماعیل قاسمی با رعایت تشریفات قانونی سحرگاه روز چهارشنبه مورخ ۲۳ آبان ۹۷ حکم اعدام با حضور جمعی در تهران به مرحله اجرا در آمد».

درحالی برای وحید مظلومین حکم اعدام صادر شد که در قوانین ایران هیچ ممنوعیت و محدودیتی برای میزان خرید و فروش سکه و ارز تعیین نشده است. بانک مرکزی و دولت حسن روحانی و قوه قضاییه هم محدودیتی برای خرید و فروش سکه اعلام نکرده بودند.

لازم به ذکر است بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

نهاد آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران به روال هر ساله همزمان با ۱۰ اکتبر (۱۸ مهرماه)، روز جهانی مبارزه علیه مجازات اعدام گزارش یک ساله خود از وضعیت اجرای حکم اعدام در ایران منتشر کرد. بنا بر این گزارش، در بازه زمانی یکساله (مهر ۹۶ تا مهر ۹۷) حکم اعدام ۲۵۶ نفر در ایران به اجرا در آمده است که از این تعداد ۱۵ نفر در ملاء عام اعدام شدند.

همچنین ۶۸ درصد اعدام‌های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمیشوند که اصطلاحاً آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.