دکترعبدالعلی بازیار پزشکی از شهر بهار نارنج

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ عبدالعلی بازیار فرزند قباد خان(آخرین مالک و زمین دار بزرگ زاهدان و مالک قلعه ملک آباد بین زاهدان (زاهدشهر) و میانده (میانشهر) (زاهدشهر فعلی ) در اردی بهشت سال۱۳۲۳ خورشیدی در زاهدان فسا ، زاده شد. گرچه تاریخ تولد وی در وبلاگ ها ، اینستاها و…سال ۱۳۲۱ ذکر شده که اشتباه است .

عبدالعلی دوران دبستان را در مدرسه ابتدایی نوشیروان زاهدان و دوران دبیرستان را در دبیرستان شاهپور شیراز گذراند و در دهه ۴۰ خورشیدی پس از قبولی در کنکور دانشگاه تهران، وارد دانشکده پزشکی شد و با نمرات بالا دروس مختلف دوران هفت ساله پزشکی عمومی را طی کردند.
وی درآزمون اعزام دانش آموختگان (فارغ التحصیلان) رشته پزشکی شرکت و دانشگاه دیترویتمرسی (: University of Detroit Merc ) در ایالت میشیگان و دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد ( Harvard University) ) در شهر بوستون آمریکا را برای گرفتن تخصص و فوق تخصص در رشته جراحی زنان و زایمان و نازایی انتخاب نمود و در دهه ۵۰ خورشیدی از آن دانشگاههای معتبر دانش آموخته ( فارغ التحصیل) شد.

ایشان پس از اخذ مدرک فوق تخصص ، امکان ادامه زندگی و کار با شرایط مناسب در آمریکا را داشت ولی بنا بر وصیت پدر و به دلیل علاقه به مردم شهر و زادگاهش ، به شهر فسا بازگشت تا به مردم این مناطق خدمت کند.

دکتر بازیار در خیابان طالقانی امروز (جنب اولین زندان فسا) مطبی باز نمود و به طبابت و معالجه مراجعان پرداخت. وی پزشکی بسیار با تجربه ، حاذق و پاک سرشت بود و زنان و دختران بیمار بسیاری از روستاها و شهرستانهای اطراف ، برای درمان به نزد وی می آمدند .ایشان جراحی های بسیاری در بیمارستان کورش کبیر آن زمان که بعدها دکتر شریعتی نام گرفت ، انجام داد که جان بسیاری از مادران و کودکان را نجات داد و دهها زوج نابارور را مداوا کرد.

گفته می شود دکتر بازیار در امور پزشکی مربوط به سلامت بیماران و بویژه عمل جراحی با کادر پرستاری ، سخت گیرانه و قانونی عمل می نمود ولی با بیماران بیشتر رفتاری انسانی و مطابق با اصول پزشکی داشت.


شادروان دکتر عبدالعلی بازیار در طول هجده سال طبابت به پاکدامنی ، شرافت و اخلاق انسانی می شناختند. وی علاوه بر درمان و عمل بیماران به طبیعت ، گل و ریحان و باغداری نیزعلاقه‌مند بود و ساعاتی از وقت خود را به امور ملکی موروثی و باغ خویش اختصاص داده بود .

این پزشک متخصص و تلاشگر در زمستان سال ۱۳۷۱ توسط تعدادی از اشرار به گروگان گرفته شد ، آدم ربایان قصد باج خواهی از خانواده دکتر بازیار داشتند. با مداخله پلیس ویژه و در عملیاتی که برای آزادسازی ایشان از دست آدم ربایان توسط سردار ابوالفتحی و … طراحی و اجرا شد . دکتر عبدالعلی بازیار در حین عملیات مورد اصابت گلوله قرار گرفت و مجروح گردید و به بیمارستان منتقل شد اما اما با کمال تأسف اقدامات درمانی موثر واقع نشد و در ۱۶ دی ۱۳۷۱ به دیدار حق شتافت .کالبد وی با حضور بسیاری از مردم قدر شناس شهرستان فسا و شهرستانهای همجوار تشییع و در قبرستان شاهزاده قاسم فسا به خاک سپرده شد.

در دهه ۱۳۷۰ که تعداد متخصصان اندک و در فسا انگشت شمار بود ، کشته شدن دکتر بازیار در سن ۴۸ سالگی که اوج تجربه وخدمت رسانی وی در امر پزشکی بود ، ضربه ای سخت بر امر درمان بود و مردم شرق فارس و فسا را از نعمت وجود این پزشک متخصص محروم نمود.

در سال های اخیر (دهه ۱۳۹۰) با مصوبه شورای اسلامی زاهدشهر و همت شهردار محترم آن سامان و به پاسداشت خدمات ارزنده خانواده بازیار به مردم زاهدشهر و بزرگداشت یاد و خاطره زنده یاد دکتر عبدالعلی بازیار ، فضای سبزی درجنب شهرداری زاهدشهر به نام بوستان دکتر عبدالعلی بازیار نام گذاری و تابلو آن نصب شد تا نام ویاد این پزشک انساندوست تا زمان های دور در خاطرات مانا ویادگار بماند.

روحشان شاد نامشان ماندگار

جلیل رضازاده
وبلاگ فساشناسی