دیدار اقتصاددا‌ن‌ها با رئیسی؛ ایران در آستانه وقوع شرایط تورمی شدید غیرقابل کنترل است/ احمد توکلی: کارت هوشمند غذا، دارو و درمان و آموزش بین مردم توزیع کنید

پایگاه خبری / تحلیلی نگام مسعود نیلی، اقتصاددان و استاد دانشگاه صنعتی شریف، هشدار داد ایران «در آستانه وقوع شرایط تورمی شدید غیرقابل کنترل» است.

آقای نیلی این موضوع را روز پنجشنبه ۲۴ تیر و در دیدار جمعی از کارشناسان و اقتصاددانان با ابراهیم رئیسی، «رئیس جمهور منتخب ایران» عنوان کرد. رئیسی کار خود را از نیمه مرداد امسال آغاز می کند.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا در این دیدار حسین راغفر، اقتصاددان، شرایط کشور را «اضطراری» توصیف کرد و از کنار گذاشتن «بخش بزرگی از مردم از متن امور» انتقاد کرد.

همچنین محمد رضا فرزین، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی، شرایط ایران را «بسیار سخت و نگران کننده» توصیف کرد و غلامرضا مصباحی مقدم از «کسری بودجه ۴۰۰ هزار میلیارد تومانی» خبر داد.

همچنین احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، به ابراهیم رییسی گفت که باید در اولین اقدام پس از تشکیل دولت، کارت هوشمند غذا، دارو و درمان و آموزش بین مردم توزیع کند.

توکلی در نشست اقتصادی با ابراهیم رییسی، تاکید کرد که ۳۰ سال است هر طرحی اجرا شده فقط وضعیت را بدتر کرده است.

سایت الف متعلق به توکلی ضمن انتشار پیشنهاد او به رییسی، نوشت که غلامرضا مصباحی‌مقدم عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق و نماینده سابق مجلس نیز در این نشست «کمبود سرمایه مالی» را جدی‌ترین مانع در مسیر سرمایه‌گذاری و رشد سریع اقتصادی عنوان کرده است.

مصباحی مقدم همچنین گفت که «کسری بودجه به رقم ۴۰۰ هزار میلیارد تومان بالغ شده و هزینه‌های جاری بیش از ۹۰ درصد بودجه سالیانه را می‌بلعند و زمان اجرای پروژه‌های عمرانی به طور متوسط به بیش از ۱۰ سال رسیده است.

خبرگزاری ایرنا از واکنش رئیسی به این اظهارات مطلبی منتشر نکرده است.

با این حال، اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی روز چهارشنبه مدعی شد در حال حاضر «حجم ذخایر اسکناس و طلای بانک مرکزی در تاریخ ایران بی‌سابقه است… و دولت ابراهیم رئیسی» آن در اختیار خواهد داشت.