دیدار انتخاباتی «آقا محسن» با آیت الله سید جواد علوی بروجردی

شنیده ها

محسن رضایی که برای پنجمین بار خود را آماده حضور در انتخابات ریاست جمهوری می کند دیروز در قم با آیت الله سید جواد علوی بروجردی دیدار کرده است.

کانال های تلگرامی وابسته به سپاه آیت الله علوی بروجردی را استاد نیمه‌سکولار حوزه علمیه می نامند چرا که وی قائل به این است که «اقتصاد اسلامی» در دین اسلام وجود ندارد ، همچنین آیت الله علوی بروجردی تلویحا نگاه عدم دخالت فقهای شیعه در حکومت‌داری را تایید می کند.

چندی پیش نیز محمود احمدی نژاد با علوی بروجردی در قم دیدار کرده بود.

آیت الله سید محمدجواد علوی طباطبایی بروجردی زادهٔ ۲۶ فروردین ۱۳۳۰ در قم مشهور به سیدجواد علوی بروجردی فقیه و مجتهد شیعه اهل ایران ‌است. او نوهٔ دختری آیت الله سید حسین بروجردی از مراجع تقلید سابق می‌باشد. تولیت و موقوفات مراکز وابسته به آن مرجع تقلید بر عهده اوست.

آیت الله علوی بروجردی تحصیلات علوم دینی را در قم گذراند و هم‌زمان با تحصیل، به تدریس دروس سطح و عالی پرداخت. آیت الله علوی بروجردی از شاگردان آیت الله حسین وحید خراسانی و آیت الله سید محمد روحانی بوده است. سید جواد علوی بروجردی از سال ۱۳۷۰ با تدریس خارج اصول و از سال ۱۳۷۵ با تدریس خارج فقه، شروع به تدریس در حوزه علمیه قم کرد.

آیت الله علوی بروجردی به اظهارات انتقادی در موضوعاتی چون افتخار به کوروش و نقد به تصمیم‌گیری‌های فرهنگی در حاکمیت و حوزه‌های علمیه، شهرت دارد، همچنین وی طرفدار استقلال حوزه علمیه و مخالف هزینه بودجه‌های دولتی در آن است.

آیت الله علوی بروجردی چند سال قبل اعلام مرجعیت کرد اما محمد یزدی تهدید کرد که در صورت اعلام مرجعیت آیت الله علوی بروجردی، به میدان خواهند آمد و بساط را به هم خواهند ریخت و تابلوی دفتر ایشان را پایین خواهند آورد!

محمدرضا زائری در واکنش به این سخنان محمد یزدی در پست اینستاگرامی خود نوشت : راستش اگر تا حالا تردیدی هم در شایستگی حضرت آیت الله علوی بروجردی داشتم با صحبت‌های آقای یزدی اطمینان کامل پیدا کردم که مرجع آینده ما حضرت آیت الله علوی بروجردی هستند و مورد اقبال قرار خواهند گرفت! ، تا کنون فکر می‌کردیم آقایان از جامعه بی خبرند و میزان محبوبیت و جایگاه اجتماعی خود در افکار عمومی اطلاعی ندارند، اما الآن معلوم شده که اصلا از تاریخ روحانیت و حوزه‌های علمیه نیز آگاه نیستند!

لازم به ذکر است که محسن رضایی در حساب توییتری خود پس از این دیدار نوشت: «امروز با برخی علما در قم دیدارهای مفصل و گفتگوهای مهمی داشتم. از جمله در دیدار با آقای بروجردی گفتم که علم اقتصاد طی چند دهه اخیر هم اخلاق وهم نهادگرایی وهم روانشناسی را پذیرفته است؛ لذا اقتصاد می تواند اسلامی هم باشد. به آقای بروجردی گفتم که من با نظر شما مخالفم.»