دیدار نمایندگان آمریکا، روسیه، چین و پاکستان در قطر

پایگاه خبری / تحلیلی نگامنمایندگان ویژه چین، روسیه، پاکستان و آمریکا در نشستی مشترک در قطر، روند صلح افغانستان را مورد بررسی قرار دادند.

به گزارش شبکه‌های خبری عرب زبان این دیدار، پس از مذاکرات نمایندگان ویژه این چهار کشور با طالبان و دولت افغانستان برگزار شد.

نمایندگی آمریکا در این مذاکرات را زلمی خلیل‌زاد برعهده خواهد داشت، اما نام نمایندگان دیگر کشورها اعلام نشده است.

به دنبال تعویق نشست استانبول، که قرار بود ۲۴ آوریل برگزار شود، رایزنی‌ها و تلاش‌های دیپلماتیک گسترده‌ای مخصوصا برای متقاعد کردن طالبان به حضور در این نشست در حال انجام است.

ترکیه که به همراه سازمان ملل متحد میزبانی نشست صلح افغانستان را برعهده دارد، در روزهای اخیر با مقامات افغانستان و پاکستان نیز گفتگوهای فشرده‌ای را انجام داده است.

وزیر خارجه ترکیه گفته است که نشست استانبول، پس از پایان ماه رمضان برگزار خواهد شد. با این حال، هنوز تاریخی قطعی برای برگزاری این نشست اعلام نشده است.

زلمی خلیل‌زاد روز سه‌شنبه با حضور در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا گفته بود کشورهای همسایه افغانستان، از جمله چین و ایران خواستار یافتن راه‌حلی سیاسی و مسالمت‌آمیز برای بحران افغانستان هستند.

گفتنی است که از جمهوری اسلامی ایران برای نشست امروز در دوحه قطر دعوتی انجام نگرفته است. رسانه‌های روسی نام نشست امروز در قطر را تروئیکا نامیده‌اند.