دیدار وزرای خارجه ترکیه و ایرلند در آنکارا

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ وزرای امور خارجه ترکیه ایرلند در آنکارا دیدار و راه‌های گسترش روابط تجاری و اقتصادی دو کشور را بررسی کردند.

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه طی نشست خبری مشترک با سیمون کوونی، وزیر امور خارجه ایرلند در آنکارا ضمن استقبال از حضور همتای ایرلندی خود در آنکارا به روابط دیرینه ترکیه و ایرلند اشاره کرد.

وی با بیان اینکه در این دیدار روابط دوجانبه و راه‌های گسترش روابط تجاری و اقتصادی را بررسی کرده‌اند، گفت: حجم تجارت ما با ایرلند سال گذشته حدود ۱.۵ میلیارد دلار بوده است و به راحتی می‌توانیم آن را به ۳ میلیارد دلار برسانیم.

وزیر امور خارجه ترکیه همچنین با بیان اینکه بخش گردشگری برای اقتصاد هر دو کشور مهم است، تصریح کرد: در سال ۲۰۱۹ حدود ۹۵ هزار ایرلندی به کشور‌مان سفر کردند. منتظر سفر گردشگر ایرلندی بیشتری به کشورمان هستیم.

وی همچنین عضویت موقت ایرلند در شورای امنیت سازمان ملل را به همتای خود تبریک گفت و اظهار داشت: ترکیه از عضویت ایرلند و فعالیت‌های آن در روند عضویت کامل نیز حمایت خواهد کرد.

  • مذاکرات آنکارا و آتن در فضای بسیار مثبتی برگزار شده است

چاووش‌اوغلو همچنین درباره آغاز مذاکرات اکتشافی میان ترکیه و یونان که آن را «مذاکرات مشورتی» می‌خواند، گفت: مذاکرات بر سر روش حل مشکلات حد اقل باعث کاهش تنش میان دو همسایه و شاید به راه‌حل پایدار در آینده منجر خواهد شد.

وی همچنین درباره این مذاکرات تصریح کرد: «مذاکرات مشورتی» با اسم قبلی «مذاکرات اکتشافی» که از ۵ سال تا کنون برگزار نشده بود، روز دوشنبه گذشته در استانبول برگزار شد. همانطور که در تصاویر دیدید هیئت‌های طرفین در این نشست حضور یافتند. دوستان به ما اطلاع‌ دادند که این مذاکرات در فضای بسیار مثبتی صورت گرفته است.