دیدار پاپ با سیستانی؛ پاپ در عراق خواستار پایان خشونت و افراطی‌گری شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان خواستار پایان خشونت و افراطی گری شده است. این اولین سفر بین المللی پاپ فرانسیس بعد از همه گیری کرونا در جهان است و اولین بار است که یک پاپ به عراق سفر می کند.


به گزارش بی‌بی‌سی، نگرانی های امنیتی و نگرانی از گسترش ویروس این سفر را به پرمخاطره ترین سفر پاپ فرانسیس تبدیل کرده است.


رهبر کاتولیک های جهان گفته است که جمعیت مسیحی عراق باید نقش پررنگ تری به عنوان شهروندان تمام عیار این کشور ایفا کنند که از از حقوق کامل آزادی و مسئولیت برخوردارند.

پاپ امیدواراست بتواند با دیدار با عالیرتبه ترین روحانی شیعه عراق گفتگوهای بین الادیانی را آغاز کند و قرار است بعدتر مراسم عشای ربانی را در استادیومی در اربیل برگزار کند.نزدیک به ده هزار نیروی امنیتی برای حفاظت از پاپ اعزام شده‌اند و برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا نیز مقررات منع آمد و شد اعمال شده است.


مصطفی خذیمی نخست وزیر عراق از در مراسم استقبال از پاپ در فرودگاه شرکت کرد و شهروندانی با لباس سنتی عراق و عموما بدون ماسک شعرخوانی می‌کردند.


صدها نفر در خیابان‌های منتهی به فرودگاه برای تماشای کاروان حامل پاپ به صف شده بودند.


پاپ فرانسیس عراق را “گهواره تمدن” توصیف کرد و گفت: “این سرزمینی است که ارتباط نزدیکی با حضرت ابراهیم و دیگر پیامبران و همچنین تاریخ رستگاری و یهودیت، مسیحیت و اسلام دارد.”


پاپ ابراز امیدواری کرد که حنگ، خشونت و افراطی‌گری در کنار عدم مدارا و تفرقه پایان بگیرد.


وی افزود عراق از تبعات فاجعه‌بار چند جنگ، ترورسیم و درگیری‌های فرقه‌ای که اغلب در بنیادگرایی ریشه دارد در رنج است .


پاپ خطاب به مسیحیان عراق گفت باید نقش پررنگ‌تری در جامعه ایفا کنند و افزود: تکثرگرایی در عراق منبعی گرانبهاست که باید از آن بهره گرفت نه اینکه آن را از میان برد..


پاپ در جریان سفرش در کلیسای کاتولیک بغداد که در سال ۲۰۱۰ هدف حمله تندروها قرار گرفته بود مراسم عشاء ربانی برگزار کرد.


در این حمله ۵۲ نفر از مسیحیان و چند پلیس کشته شدند.


عراق که یکی از کهن‌ترین اجتماعات مسیحی را در خود دارد در دو دهه گذشته شاهد افت جمعیت مسیحیان بود و تعداد پیروان این مذهب از نزدیک به یک و نیم میلیون نفر به ۲۵۰ هزار نفر رسیده است.


بعد از اشغال عراق توسط آمریکا که به سقوط صدام حسین رهبر وقت این کشور منجر شد عده زیادی از مسیحیان به دلیل افزایش خشونت‌ها این کشور را ترک کردند.


ده‌ها هزار نفر از آنان نیز در پی قدرت گرفتن داعش در شمال این کشور بیجا شدند. مسیحیان عراق امیدوارند با کمک پاپ تبعیض علیه آنها در کشور کاهش پیدا کند.

همچنین کاروان حامل «پاپ فرانسیس» رهبر کاتولیک‌های جهان صبح امروز به منزل آیت الله سیستانی مرجع عالیقدر شیعیان عراق در نجف اشرف رفته و با او دیدار کرد.


او فردا در موصل برای قربانیان جنگ با داعش مراسمی برگزار ‌می‌کند و پس از آن به قره‌قوش می‌رود، جایی که مسیحیان عراق بعد از خروج داعش در آن سکنی گزیده‌اند.