دیدبان حقوق بشر; جمهوری اسلامی در حال سنگین‌تر کردن هزینه مخالفت مسالمت‌آمیز است

پایگاه خبری / تحلیلی نگامدر ادامه واکنشهای بین المللی به صدور احکام سنگین حبس از سوی شعب دادگاه انقلاب تهران بر علیه فعالان مدنی, کارگری, رسانه ای و حقوق زنان, سازمان دیدبان حقوق بشر, نسبت به صدور این احکام واکنش نشان داد و ضمن محکوم کردن سرکوب این فعالان آن را از جمله مصادیق بارز نقض حقوق بشر دانست و صدور اینگونه احکام را افزایش هزینه برای مخالفان مسالمت آمیز در ایران دانست. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۱۹ شهریور ماه ۱۳۹۸, دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد, قوه قضاییه ایران در حال سنگین‌تر کردن هزینه مخالفت مسالمت‌آمیز در ایران است.  این سازمان مدافع حقوق بشر همچنین اعلام کرد فقط از ۹ شهریور ماه ۱۳۹۸, دادگاه‌های انقلاب در تهران حداقل ۱۳ فعال مدنی  را به خاطر مخالفت مسالمت‌آمیز به مجازات زندان بیشتر از ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم کرده است.

براساس این گزارش, “مایکل پیج”، معاون مدیر بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر گفت؛ قضات دادگاه‌های انقلاب ایران دوباره و دوباره ضمانت کرده‌اند که هر کسی که جرئت به چالش کشیدن مقامات را داشته باشد بهایی بسیار سنگین خواهد پرداخت. وی افزود وقتی فعالانی که موضوعاتی را مطرح کرده‌اند که دغدغه بسیاری از ایرانی‌هاست با این احکام شدید سرکوب می‌شوند، وعده قوه قضاییه برای مقابله با تخلفات به مضحکه عدالت بدل می‌شود.

در جدیدترین موارد، درتاریخ ۱۶ شهریور ماه ۱۳۹۸, شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه”, با صدور حکمی “اسماعیل بخشی” به تحمل ۱۴ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق, “محمد خنیفر” به تحمل ۶ سال حبس تعزیری, “عسل محمدی”, “سالناز الهیاری”, “امیر حسین محمدی فر” و “امیر امیر قلی” هر یک به تحمل ۱۸ سال حبس تعزیری محکوم شدند. “سپیده قلیان”, از دیگر متهمان این پرونده هم در مجموع به تحمل ۱۸ سال حبس تعزیری محکوم شد که در صورت تائید این حکم توسط دادگاه تجدیدنظر و با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی ۷ سال حبس تعزیری برای وی لازم به اجرا خواهد شد.